Muharrem Ağalday "silahların susacağı yok bari kerdeşe dönmesin namlular"
Yazı Detayı
22 Ocak 2016 - Cuma 09:49 Bu yazı 7981 kez okundu
 
"silahların susacağı yok bari kerdeşe dönmesin namlular"
Muharrem Ağalday
muharrem4773@hotmail.com
 
 

"silahların susacağı yok bari kerdeşe dönmesin namlular"

Düşünmek; Allah(c.c)tarafından insanoğluna verilen büyük bir nimettir. Bu nimet sayesinde hayatın tüm nimetlerinden faydalanabilir bir meziyette yaratılmıştır. Yaradılış amacının dışına çıkmadığı sürece eşrefi mahlukat olarak yaşayacaktır.
“Derdiniz neyse fikriniz, zikriniz, ameliniz de odur”
Bir ömrün hesabını nasıl vereceğimizin derdi bizi yormuyorsa sıkıntı var demektir. Bunca zamandır yaşananlar bizi hala ötekileştirmekten alıkoymuyorsa, aramızdaki buzları eritmiyorsa, kirlenen kalbimizi temizlemekten başka bir çare kalmamıştır. Bu temizlik bildik bir temizlikten de öte...Yeniden iman etmekten başka bir adı olmayan bir temizlik.
Yıllarca bizleri avuttukları yetmiyormuş gibi şimdi de bizi birbirimize kırdırtıyorlar. Tek bir amaçları var oda İslam’a ve Müslümanlara ne kadar zarar verirsek o kadar kardır hesabı. Her seferinde emellerine Müslümanları alet ettiler ve bu konuda çok başarılı olduklarını üzülerek de olsa itiraf etmeliyim.
Nerde bir Müslüman oluşum varsa orayı rahatsız etmek gibi bir dertleri var. Bizlerin yaşam hakkına bile saygıları kalmamış. O kadar büyük bir oyun ki, kendi toprağınızda bile esir muamelesi görmenizi sağlamakta. Ateş her yanımızı sarmış durumda. Herkes nasibine düşeni alacak. Ama mesele bu ateşi nasıl söndürürüz gibi bir derdimizin olup olmadığıdır. Herkes üzerine düşeni yapıp, aklıselim bir şekilde hareket etmeli.
Çocukların gökyüzüne uçurtmalar uçurduğu günleri özledik. Annelerin gözyaşlarının dinmesi temennimiz olmalı. Yıllarca zor şartlarda bir hayat yaşayan insanların biraz rahata kavuşmaları birilerinin gözüne batmış olmalı ki huzurlarını bozmaya hatta canlarına kast etmeye kadar varmış durumda.
Bu ülkede herkesin tek vücud olmasını bekleyemeyiz. Ama aklıselim insanların birlikte hareket edip bu bulunduğumuz kaostan bir an evvel nasıl çıkılır hesabını yapmalı.
Görünen o ki bu ülkenin sahibi bu ülkenin halkından başka değildir. Bu güzelim ülkemizin bekası bizim huzurlu bir ortamda hayat sürmemizin sebebi. Var olan kaostan kurtulmak herkesin ortak hedefi haline gelmeli ki eski günlerimize dönebilelim.
Ne yapmalı sorusuna herkes ilk önce kendini sorgulamakla işe başlamalı. Kim ve ne için yaşadığının anlamını kavramalı. İnsanların huzurlu bir şekilde beraberce, kardeşçe, hak ve hukukuna riayet ederek herkesin bilinçlenmesine zemin hazırlayacak bir projeyi devreye sokmalı. Allah için yaşamak ve gerektiğinde sadece Allah(c.c) için ölmeyi göze alabilmektir mesele. Kardeş kanını akıtmak meziyet değil, zulümdür.
“Müminler “Kâfirlere karşı şiddetli, kendi aralarında ise merhametli”dir.” Fetih/29
Allah’ın(c.c) bizlerden istediği ve emir olarak telakki ettiğimiz; “yeryüzünde fesat çıkarmayın” emrini anlayıp bu emir doğrultusunda hareket etmemizdir. Silahların sustuğu, insanların hayatına saygı duyulduğu, emniyetin tesis edildiği bir dünya için…
Sevgi hünerimiz, birbirimize saygınlığımız meziyetimiz olsun.
Düşünebilenlere selam olsun...
Selam ve dua ile…

 
Etiketler: "silahların, susacağı, yok, bari, kerdeşe, dönmesin, namlular",
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı