Adalet AYCAN RAMAZAN GELDİ…
Yazı Detayı
01 Haziran 2017 - Perşembe 12:07 Bu yazı 910 kez okundu
 
RAMAZAN GELDİ…
Adalet AYCAN
 
 

Ramazan ayı inananların sabırsızlıkla bekledikleri hayır, hasenat ve  mağfiret ayıdır. Bu ayda hem dini yönden, hem de geleneksel anlamda inanlar inançları ve güçleri doğrultusunda ellerinden gelen maddi ve manevi ibadetler yaparlar.

      Bu ay içerisinde yapılan hayırların başında ve en önemlisi oruç tutmak geliyor. Oruç inananla yaratanının arasındaki bağı oluşturan en güçlü ibadettir. Zira, bu ibadet tamamen içsel bir yolculukla başlar. Bu yolculuk her turlu özeli içinde barındırıyor. Örneğin, uzun ve sıcak bu yaz günlerinde kişiyi on yedi saat aç ve susuz kılan sadece o özel bağdır…

      Yukarıda kısaca bahsettiğim sadece işin manevi boyutudur. Bir de sosyal boyutu var bu ayın. İnsanların sadece aç ve susuz kalmalarının yanı sıra yardımlaşma, karşılıklı saygı, sevgi, hoşgörü, ziyaretler yapmak, barışmak, her türlü kötülükten uzak durmak gibi görevleri de vardır… Tabi bu günümüz koşullarında ne kadar yaşanıyor ve yaşatılıyor tartışılır. Ancak olması gereken budur.

      İnanılarak yapılan gerçek ibadet insanın iç huzurunu sağlayan en önemli psikolojik terapidir.

      Şimdi en fazla yirmi ramazan öncesini yaşamış kime sorarsanız hemen derin bir iç çekerek, “nerde o eski ramazanlar…” der. Günümüzden şikayet ederek, peşinden ballandıra ballandıra, özlemle anlatır geçmiş ramazanları. Oysa, günümüz koşulları önceye nazaran her yönüyle gelişme kaydetmiştir. Her evde buzdolabı, fırın, gazlı ocaklar, ekonomik anlamda da geçmişle kıyaslanamaz gelişmişlik içerisindeyiz. Ama, o huzuru, o huşuyu veren tat eksik. Acaba yaşam mı değişti yoksa bizler mi değiştik? Sanırım her ikisi de… Belki de en önemlisi (dini şovu bir ticaret haline getiren her gün göz yaşları içinde televizyonlardaki onca din tüccar ve telalarlına rağmen) ibadetlerdeki inanç zayıflamasıdır.

      Ekonomik ve bilimsel gelişmişlik, dünyanın hızla globalleşmesi ve yakınlaşması, kitle iletişim araçlarının bu derece hızlı akması, insanın her turlu bilgiye çabucak ve zahmetsiz ulaşabilmesi, tüketim çılgınlığının bir yaşam biçimi haline getirilmesi ve daha bir çok şey insanın manevi dünyasına sığınmayı zorlaştırıyor.

      Bilimsel gelişmişlik her zaman insan mutluluğuyla doğru orantılı değildir. Hatta, çoğu zaman insanın modern köleliğiyle de tanımlanabilir. Zira bilimsel gelişmelerin yarattığı ürünlerin elde edilmesi zaruriyeti insanı daha çok emek sarf etmeye ve elde etme hırsına doğru yönlendiriyor. Bu yönelim zaruriyeti çoğu kez bireyin gücünü aşıyor. Ve dayatılana sahip olamamanın verdiği huzursuzluk bir sosyal olgu olarak yayılmaya başlıyor.

      İnsanlar arasındaki ekonomik gelişmişlik farkının doğurduğu uçurumlar adeta insanları bir birinden koparıyor ve aynı ortamda ayrı ayrı dünyalar oluşturuyor. Birilerini kendi sırça köşklerinin içine hapsettiği gibi diğerlerini de onlara gıbta ile bakmalarını sağlıyor.

      Geçmişte istemler bu kadar çok ve çeşitli değildi. İnsanlar ellerindekileriyle yada elde edebildikleriyle yetinebiliyorlar, onunla mutlu olabiliyorlardı.

      Ve en önemlisi de şairin dediği gibi ‘biz büyüdük ve kirlendi dünya…’

      Çocukken çocuk düşlerimizde her şey o kadar saf, temiz, pazarlıksız ve ulaşılabilirdi ki, yıldızlar bile uzansan tutunabilecek kadar yakınımızdaydı… İnançlarımız erdemlerimizdi ve her değerin üstündeydi. İnançsal anlamda göz önünde yaşananlar ve yaşatanlar bu denli kirli değildi. Dinin emrettikleriyle, din adına yapılanlar arasında bu denli uçurumlar yoktu ve ayan beyan münafıklık kanıksanmışlık haline getirilmemişti… Yani anlatılanlarla yaşanılanlar bu denli bir biriyle çelişmiyordu…

      İnanılırdı ve inandırılırdı. Cennet ödüldü, cehennem ise yakardı…

 
Etiketler: RAMAZAN, GELDİ…,
Yorumlar
Haber Yazılımı