Ömer DUMAN KÜRESEL GÜNDEM: KORONAVİRÜSÜ
Yazı Detayı
05 Mart 2020 - Perşembe 23:28 Bu yazı 413 kez okundu
 
KÜRESEL GÜNDEM: KORONAVİRÜSÜ
Ömer DUMAN
 
 

 KÜRESEL GÜNDEM: KORONAVİRÜSÜ

Küreselleşmeyle birlikte sınırların kalktığı ve serbest piyasanın etkisiyle ülkeler arasında rekabet oluşmuştur. Dijital çağ diyebileceğimiz bu yüzyılda teknolojinin gelişimiyle dünya ‘‘küçük bir köy’’ haline geldi.

Dünyanın küçük bir köy haline gelmesiyle ülkeler üretimleriyle ekonomik refah ve üstünlüğü elde edebilmişlerdir. 21.yüzyıla baktığımızda Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra ikinci büyük ekonomik güç Çin Halk Cumhuriyeti olması hasebiyle dünyanın açık ve kazan kazan (win win) bir pazarı olmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin ekonomik refahı iyi olmakla birlikte ülke içerisindeki siyasi istikrarsızlık ülkeyi kimi zaman uluslararası arenada zora düşürmektedir. Bunların yanında Aralık 2019’da Çin’in Wuhan bölgesinde Korona virüsü vakası ortaya çıktı. Gün geçtikçe ülkede yayılan bu vaka çevre ülkelere de yayılmasıyla bölgesel bir vaka haline geldi. Daha sonra İtalya ve Fransa’da görüldü. Son süreçte de Amerika’da görülmesiyle küresel bir salgın haline geldi.

Korona virüsü (Corona virüs) nerelere yayıldı?

Korona virüsü, Çin’in doğusunda başlayıp Japonya, İran, Tayland, Tayvan, Güney Kore, Vietnam, ABD, Almanya, Singapur, Irak, Fransa, Slovenya, İtalya gibi ülkelere yayıldı. Bu ülkelerde görülen korona virüs salgınından dolayı insanlar hayatını kaybetti. Bulaşıcı bir salgın olan korona virüsünün aşısı da bulunmamaktadır.

 Korona virüsü ile ilgi güncel veriler

Son verilere göre can kaybı Çin’de 3014’e, İran’da 107’e, İtalya’da 79’a, Amerika’da 11’e ve Irak’ta ise 2’e yükseldi. Can kaybı verileri bu şekilde iken bulaşıcı vaka sayıları ise gittikçe artış göstermektedir. 

 Ekonomiye etkisi nasıl oldu?

Salgının yayılmasıyla ülkeler arasındaki ticaret yıkıma uğratıldı. Korona virüsü olduğu ülkelere uçak seferleri ve turistik geziler iptal edildi. Bu salgından dolayı ülkelerin ithalat ve ihracatı olumsuz etkilendi. Örneğin İran’da yayılan korona virüsü vakasıyla Türkiye, İran ile tüm sınırları kapattı.

Sonuç

Küresel gündem haline gelen korona virüsü vakaları ülkelerin iç ve dış politikalarını alt üst etmektedir. Henüz panzehiri olmamasından dolayı binlerce kişi öldü ve binlerce insana da bulaşmaktadır. Ekonomik yansımaları tahrip edici bir etkiye sahip olmakla birlikte hükümetlerin ekonomi-politik (kültürel, siyasi, ekonomik, askeri…) perspektiflerini dibe vurdu.

Bunlar doğrusunda yapılacak tek şey tüm devletlerin yardımıyla bu bulaşıcı hastalığın panzehirini bulmak ve daha fazla can kaybının önüne geçmek olmalıdır. Sadece bir ülkenin bu panzehirin bulunması imkânsız olmakla birlikte kolektif bir tıbbi çalışma gerekir. 2020 yılının ilk aylarından itibaren küresel gündem korona virüsü olmasıyla ve nerdeyse tüm ülkeler bu salgın hastalıktan etkilenmesi tüm dünya da mutsuzluğun ve acı çekmenin eksik olmadığı bir yıl olarak zihinlere kazılmış oldu. Mutsuzluğun ve acı çekmenin son bulması umuduyla…

 
Etiketler: KÜRESEL, GÜNDEM:, KORONAVİRÜSÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı