Adalet AYCAN BİR KİTAP FUARINDAN İZLENİMLERİM…
Yazı Detayı
10 Mayıs 2017 - Çarşamba 13:04 Bu yazı 1183 kez okundu
 
BİR KİTAP FUARINDAN İZLENİMLERİM…
Adalet AYCAN
 
 

 Ne zaman içim daralırsa, kendimi yapayalnız hissedersem ilk fırsatta, evdeysem kitaplığıma, dışarıdaysam bir kitapçı dükkanına atarım kendimi. Buralar hem son derece güven veriyor, hem de yalnızlığımın tamamını bir anda üzerimden atmamamı sağlıyor.

     Daha içeri girer girmez binlerce kitabın içindeki onbinlerce, yüzbinlerce tarihi karakter, roman, şiir, araştırma, deneme gibi çalışmalarının kahramanları beni coşkuyla karşılar, onların sımsıcak selam ve dostlukları arasında kendime olan güvenim artar ve kendimi çoğul bir kalabalığın içerisinde buluveririm.

     Büyük bir dost kalabalıkla buluşmanın heyecanıyla evden çıktım ve fuar alanına kadar o milyonlarca dostla buluşacağımın heyecanını yaşadım. Adeta kutsal bir mabede girer gibi içimden dualar okuyarak içeri giriyorum.

     İlk defa bu kadar çok kitabı bir arada buluyorum. Sanki her yanı değişik çiçeklerle süslenmiş bir şenlik alanına giriyorum. İçim içime sığmıyor. Milyonlarca dostum çoğul bir senfoniyle beni karşılıyorlar. An içerisinde hepsiyle sımsıcak kucaklaşıyorum.   

     Bireysel muhabbeti sonraya bırakıp, hızla stantları dolaşıyorum. Her yayınevi, yazar kendi kitaplarını tanıtmak için çok değişik yöntemlere başvurmuş. Bunların bazılarını belki daha sonra anlatırım. Ama benim bildiğim, kitap ağırlığı olan bir şeydir öyle domates satar gibi satılmamalı. Stant görevlileri ve hatta bazı yazarlar da tezgahlarının başında çığırtkanlık yapan manavlar gibi davranmamalılar… Maalesef beni ilk yaralayan görüntüler bunlar oldu.

     Fuarı dolaşan insanların çoğu bu ilk gününde meraklarında ön gezi için gelmişler sanırım. Sadece kitaplara bakıyorlar, evirip çevirip yerine koyuyorlar. Çığırtkan satıcıların marifetleri bile kar etmiyor…

     Bir stanta “yerel yazar ve şairler” yazıyordu. Bu gerçekten çok garibime giden bir konudur. Kitle iletişim araçlarının bu denli hızlı ve global olduğu bu çağda hala birilerine yerel birilerine ulusal demek çok garip. Yani bir yazar kırsalda yaşıyorsa yerel mi oluyor. Ya da metropollerde yaşıyorsa ulusal mı… Hele şairler… Yüreğin yereli mi olur Allah aşkına. Zira şiir yürektir, yürek ten kopan küçücük parçaların kağıda aktarılmasıdır...

     Bu gibi yanlış yönlendirmelerle bazı yazar ve çizerlere haksızlık yapılıyor. O yerel yazdıkları standa kimsecikler yok. Ama, ulusal dedikleri, birilerinin pohpohlamasıyla ve bir gücün sürekli dayatmasıyla öne çıkarılan standın aynı şekilde popülerlik kazanmış yazarının önünde en az elli metrelik kuyruk oluşmuş.

     Kitabını imzalatıp heyecanla oradan uzaklaşan birine yaklaşıyorum ve o yazarı daha önce okuyup okumadığını soruyorum. Hiçbir kitabını okumadığını söylüyor. Rica ediyorum, yerel yazarlar dedikleri standa götürüyorum. Oradaki en alımlı kapağa sahip kitabı alıyorum, bunu okudun mu? Diyorum. Okumadığını söylüyor. “Bak o ünlü yazarı da okumamışsın ama gidip bir saat kuyrukta bekleyip kitabını alıyorsun. Belki bu yazar ondan daha iyi bir yazardır ve bu kitap da daha iyi bir kitaptır…” diyorum. Bana hiçbir cevap vermeden anlamsızca yüzüme bakıyor.

     Merak ediyorum, okuyucu neyi kriter alarak kitap seçiyor. Kitabın basım kalitesi, şekli kriterse bugün artık her yerde çok kaliteli baskılar yapılıyor. Yazarın entelektüel donanımı desem o da değil. Dediğim gibi çoğu daha önce okumamış olduğu halde alıyor.

     Okuyucuya naçizane tavsiyemdir: Lütfen çeşitli dayatmalarla size önerilen kitaplardan uzak durup, yüreğinizin size fısıldadığı ön seziyle ve becerinizle kitap seçin ve okuyun. Özellikle de vitrinlerdeki kitaplardan ziyade, kitapçı dükkanlarındaki raflardan kitap alınız.

     Okumak yaşamı zenginleştirir ve güzelleştirir. Ve okumak güçlü kılar

 
Etiketler: , , BİR, KİTAP, FUARINDAN, İZLENİMLERİM…,
Yorumlar
Haber Yazılımı