TİTCK'den "Kritik İlaçlara Erişilemediği" Yönündeki İddialara Açıklama
Haber
09 Kasım 2021 - Salı 17:16 Bu haber 555 kez okundu
 
TİTCK'den "Kritik İlaçlara Erişilemediği" Yönündeki İddialara Açıklama
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), kur farkı nedeniyle, hastaların kritik ilaçlara erişemediği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Sağlık Haberi
TİTCK'den

TİTCK'den yapılan yazılı açıklamada, son günlerde basında yer alan; döviz kurundaki yükseliş nedeniyle kritik ilaçlara erişilemediği yönündeki haberlerin, Kurum tarafından yakından takip edildiği belirtildi.

 

Türkiye'de ilaç fiyatlarının, dönemsel Avro kur değişikliğine bağlı olarak yılda bir kez güncellendiği hatırlatılan açıklamada, kur güncellemesinin tebliğe uygun olarak; 2022 yılının Şubat ayında yapılacağı bildirildi.

 

Açıklamada, "İthal edilmiş veya üretilmiş her bir kutu ilacın hareketi üretiminden eczanede satışına kadar izlenebilmektedir.  Sistem üzerinden üretici-depo-eczane arasındaki ilaç akışı yani sevkiyat düzenli olarak takip edilmektedir. Kurumumuz, piyasada bulunamadığı ileri sürülen ilaçları, İlaç Takip Sistemimizden tek tek ve detaylıca kontrol etmektedir." denildi.

 

Çalışmaları sonucunda; söz konusu ilaçların ekseriyetinde, tedarik probleminin tespit edilmediğine dikkat çekilen açıklamada, "Dolayısıyla kur farkı nedeniyle, hastalarımızın kritik ilaçlara erişemediği yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Kurumumuz global ve yerli firmalarla sürekli irtibat halindedir. Herhangi bir ilaçta tedarik sıkıntısı olabileceği tespit edildiğinde, gerekli önlemler tarafımızca hızla alınmaktadır. Denetim birimlerimizce tespiti halinde, firma, depo veya eczane düzeyinde ilaca erişimi engelleyici her türlü fiile karşı gerekli yaptırımlar uygulanacaktır." ifadelerine yer verildi.

 

Açıklamada, hastaların tedarik edemedikleri ilaçlar için “ilac.tedarik@titck.gov.tr” ya da “halkla.iliskiler@titck.gov.tr” adreslerine e-posta gönderebilecekleri veya 44 44 680 numaralı telefondan Kuruma ulaşabilecekleri aktarıldı.

Kaynak: (İLKHA) - İlke Haber Ajansı Editör: Seyfettin EKEN
Etiketler: TİTCK'den, "Kritik, İlaçlara, Erişilemediği", Yönündeki, İddialara, Açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı