“Taahhüt Sektörü İflasın Eşiğinde”
Haber
02 Ocak 2022 - Pazar 15:44 Bu haber 1063 kez okundu
 
“Taahhüt Sektörü İflasın Eşiğinde”
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, kamuya iş yapan yüklenicilerle ilgili açıklamalarda bulundu.
Ekonomi Haberi
“Taahhüt Sektörü İflasın Eşiğinde”

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Türkiye ekonomisi ve istihdamının temel dinamiklerinden olan inşaat sektöründe yaşanan fiyat artışlarının kamuya iş yapan yüklenicileri iflasın eşiğini getirdiğini belirtti.

 

Fiyatlardaki dalgalanmaların mağduriyet yarattığını belirten Kaya; “İnşaat demiri, çimento, hazır beton, boya gibi en temel inşaat malzemesi fiyatlarındaki yüksek artışlar ve kurdaki dalgalanmalar kamuya iş yapan yüklenici firmaları zor duruma sokmuştur. Yüklenici firmalar ihale aldıkları gün ile bugünkü piyasa fiyatlarını arasındaki makasın her geçen gün artmasından kaynaklı olarak malzeme temininde sıkıntılar yaşamakta, borçlanma yoluna giderek işlerini bitirmenin telaşına düşmüşlerdir. Öte yandan fiyat farklarının yüklenici firmalara ödenmesine rağmen yüzde yüzleri aşan fiyat farkını karşılamaya yetmemiştir. Kurdaki artış ile birlikte üretici firmaların yurtdışına malzeme satma yoluna gitmeleri malzeme tedarik zincirini de olumsuz etkilemektedir.”

 

“REEL İHTİYACI KARŞILAYACAK FİYAT FARKI VE TASFİYE HAKKI KARARNAMESİ BİR AN ÖNCE ÇIKMALI”

 

Kamuya iş yapan yüklenicilerin fiyat artışları nedeniyle taahhütlerini yerine getirememe riskiyle karşılaştıklarını ifade eden Kaya, “ Fiyat farkı ve tasfiyeye ilişkin kararname bir an önce çıkarılmalıdır. Kararnamede inşaat malzemelerine gelen zam oranının hesaplanarak uygulanmasına yer verilmelidir. Kamuya iş yapan yüklenicilerin ihaleye imza attıkları tarihteki malzeme fiyatlarıyla güncel fiyatlar arasındaki ön görülmeyen farkın ‘İlave Fiyat Kararnamesi’ telafisi sağlanmalıdır.  İhalesi alınmış  henüz başlamayan projelerin de tasfiye hakkı verilmelidir. Ayrıca kamuya iş yapan yüklenicilerin sözleşmelerinde fiyat farkı ile ilgili madde olup olmadığına bakılmaksızın tamamına reel fiyat farkı düzenlenmesi getirilmelidir. Kararnamede bu taleplere yer verilmediği takdirde birçok firma iflas noktasına gelecek ve binlerce insanın işsiz kalmasına neden olacaktır” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Seyfettin EKEN
Etiketler: “Taahhüt, Sektörü, İflasın, Eşiğinde”,
Yorumlar
Haber Yazılımı