SAĞLIK OCAKLARINDA PCR TESTİ YAPILIYOR MU?
Haber
16 Eylül 2021 - Perşembe 01:35 Bu haber 654 kez okundu
 
SAĞLIK OCAKLARINDA PCR TESTİ YAPILIYOR MU?
PCR testi zorunluluğu ile henüz aşı olmayanlar için PCR testi yoğunluğu başlarken vatandaşlar "Sağlık ocaklarında PCR testi yapılıyor mu?" sorusunun yanıtını araştırıyor.
Sağlık Haberi
SAĞLIK OCAKLARINDA PCR TESTİ YAPILIYOR MU?

Vatandaşlar, hastanelerdeki yoğunluk nedeniyle sağlık ocaklarında PCR testinin yaptırıp, yaptıramayacaklarını merak ediyor.

 

Şu an hastanelerde yapılan PCR testi, henüz sağlık ocaklarında yapılmıyor.

 

CORONAVİRUS TESTİ NASIL YAPILIR?

 

PCR testlerinde, burun ve boğazdan ucu pamuklu ince bir çubuk vasıtasıyla sürüntü örneği alınmaktadır. Bunun yanında öksürdükten sonra çıkan balgam da örnek olarak alınabilmektedir. Coronavirus için kullanılıyorsa, hastalığın ilk dönemlerinde PCR testi için boğaz ya da burundan örnek alınması daha uygundur. Ancak ilerleyen dönemde havayollarından örnek alınmalıdır. Çünkü hastalığın ilerleyen aşamalarında boğaz ya da burun kısmında virüsten örnek kalmamış olabilir. Doğru zamanda ve doğru bir şekilde sağlık görevlisi tarafından alınan örnek özel bir kaba konulmaktadır ve bu örnek laboratuvarda test kartuşuna aktarılmaktadır. Bu aşamadan sonra örnek otomatik olarak filtre edilmektedir. Daha sonra ultrasonik dalgalarla virüsün DNA'sı salınır. Bu aşamada PCR ajanlarıyla DNA molekülleri karışır. Sonrasında reaksiyon tüpünde gerçek zamanlı çoğalma ve tanımlama yapılır. Ve sonrasında da sonuç aşamasına gelinir. PCR; 94°C-98 °C aralığında gerçekleştirilen denatürasyon yani yüksek ısıya maruz kalan DNA'nın iki zincirinin ayrılması, 37 °C-65 °C aralığında gerçekleştirilen tavlama yani sentetik oligonükleotidlerin hedef DNA'ya bağlanması (hibridizasyon) ve 72 °C'de gerçekleştirilen uzama aşamaları olmak üzere 3 aşamadan meydana gelir. Test bu aşamaların belirli bir döngüde ve sayıda tekrarlanması ile gerçekleştirilmektedir. PCR testlerinde iki tür uygulama vardır. Bunlar gerçek zamanlı PCR yani real time PCR ve hızlı sonuç veren PCR'dir. Gerçek zamanlı PCR sonucu 1-3 saat içinde çıkarken, hızlı sonuçlu olanlarda 15 dakikadan 1,5 saate kadar sürede sonuç alınabilir.

 

COVİD-19 (PCR) TEST SONUCU NASIL ÖĞRENİLİR?

 

PCR yani Covid-19 test sonuçlarınızı e-Nabız ve MHRS uygulamaları veyahut web siteleri aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

 

PCR TESTİ NERELERDE KULLANILIR?

 

PCR; genetik hastalıklar, prenetal tanı, Coronavirus, adli tıp, kanser araştırmaları, babalık testleri, DNA analizi, HIV ve Hepatit B gibi pek çok virüs, bakteri ve parazitin teşhis edilmesi için kullanılmaktadır.

Kaynak: (İLKHA) - İlke Haber Ajansı Editör:
Etiketler: SAĞLIK, OCAKLARINDA, PCR, TESTİ, YAPILIYOR, MU?,
Yorumlar
Haber Yazılımı