Midyat'ta yapılacak 18 derslikli okul için temsili temel atma töreni düzenlendi
Haber
24 Ekim 2021 - Pazar 20:51 Bu haber 900 kez okundu
 
Midyat'ta yapılacak 18 derslikli okul için temsili temel atma töreni düzenlendi
Mardin'in Midyat ilçesinde Kuveytli iş adamları tarafından yaptırılacak 18 derslikli ilkokulun temsili temel atma töreni düzenlendi.
Mardin Haberi
Midyat'ta yapılacak 18 derslikli okul için temsili temel atma töreni düzenlendi

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin'in ön ayak olmasıyla Kuveyt merkezli Nejat Derneği tarafından Merkez Midyat Fahrettin Önen İlkokulu yerinde yapılacak 18 derslikli okul için temsili temel atma töreni düzenlendi.

Şanlıurfa'da birçok okul yaptıran Kuveyt Nejat Derneği ve Kuveytli iş adamları tarafından yaptırılacak okul ile 6 derslikli ve ikili olarak eğitime devam eden Fahrettin Önen İlkokulunun 18 derslikli olacak şekilde yapılacak olması yoğunluğun azalıp tekli eğitime geçmesini sağlayacak.

Temel atma törenine Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin video-konferans ile katılarak töreni izledi.

Törende yapılan konuşmalarda okulun yapılmasında katkısı olanlara teşekkür edildi.

Özellikle Suriyeli öğrencilerin yoğun olacağı okulun kısa bir sürede tamamlanması planlanıyor.


Yapılan törende bir konuşma yapan Midyat Kaymakamı Ahmet Solmaz, eğitime yapılacak katkının çok anlamlı olduğunu ifade ederek emeği geçen herkese teşekkür etti.

"Devamının gelmesini temenni ediyoruz"

Kaymakam Solmaz, "Malumunuz olduğu üzere bölgemizde Suriyeli vatandaşlarımız yoğun olarak bulunmakta ve bunların öğrencileri okullarımızda eğitim ve öğretimlerini görmektedir. Bu şekilde Kuveyt Nejat Derneğinin özellikle Suriyeli öğrencilerimize yönelik eğitim alanındaki altyapı çalışmalarını güçlendirme açısından bu şekilde bir yatırım yapma, hayır yapma politikaları oldu. Şanlıurfa Valimiz Sayın Abdullah Erin'in destekleriyle, Belediye Başkanımızın ve özellikle Mardin Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş'ın da destekleriyle birlikte bugün burada temel atma törenimizi gerçekleştirdik. Bu çok anlamlı bir hayır olacak. İnşallah diğer bölgelerimizde yapılmış olan sayısız örneklerden ilki bizim ilçemizde de gerçekleşiyor ve bunun da devamının gelmesini temenni ediyoruz." dedi

"Bölgeyi her alanda tanıtmaya çalışıyoruz"

Midyat'ın her alanda çeşitliliğin en güzel örnekliği sergilediğini söyleyen Solmaz, "Şu anda Midyat'ımızı sadece turistik açıdan değil, her açıdan desteklemek için tüm yatırımcıları bölgeye çekme gayreti içerisindeyiz. Bölgeyi her alanda tanıtmaya çalışıyoruz. İnşallah bu tarz yatırımlarla hem eğitim hizmetlerimizi güçlendirmiş olacağız hem de dışarıdan gelen misafirlerimizi, Suriyeli vatandaşlarımızı ve öğrencilerimizi eğitim hizmetleri yönünden de daha kaliteli ve daha iyi bir ortama kavuşturmaya çalışacağız. Tabi bu okullar, sadece Suriyeli vatandaşlarımızın öğrencilerine yönelik değil. Bu hizmeti tüm öğrencilerimiz alacak. Mevcut okulumuzun 6 dersliği var ve ikili öğretim yapılıyor. İnşallah bu yatırım sonuçlandıktan sonra 18 derslikli bir okulumuz olacak ve tekli eğitim-öğretime geçilecek. Bu çok güzel bir imkân olacak bizim için. İlçemize hayırlı olmasını diliyorum ve emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından okul inşaatında herhangi bir kaza olmaması için dua edildi. Daha sonra Suriyeli öğrencilerle birlikte kurdele kesilerek temsili yapıya harç konularak temel atıldı.

Törene; Midyat Kaymakamı Ahmet Solmaz, Belediye Başkanı Veysi Şahin, Kuveyt Nejat Derneği Sorumlusu ve İş Adamı İbrahim El Bedir, İlçe Müftüsü Mehmet Tahir Pekim,  İlçe Milli Eğiitm Müdürü Abdulkadir Altay, Fahrettin Önen İlkokulu Müdürü Sevgi Oğuz ile Suriyeli öğrenciler katıldı. (İLKHA)
 

Kaynak: (İLKHA) - İlke Haber Ajansı Editör: Mustafa ÇALIŞKAN
Etiketler: Midyat'ta, yapılacak, 18, derslikli, okul, için, temsili, temel, atma, töreni, düzenlendi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı