Midyat'ta bin 500 kişi kapasiteli Kültür ve Kongre Merkezinin temeli atıldı
Haber
29 Nisan 2021 - Perşembe 09:01 Bu haber 1618 kez okundu
 
Midyat'ta bin 500 kişi kapasiteli Kültür ve Kongre Merkezinin temeli atıldı
Mardin’in Midyat ilçesinde yıllardır eksikliği hissedilen Kültür ve Kongre Merkezi binasının temeli düzenlenen törenle atıldı.
Midyat Haberi
Midyat'ta bin 500 kişi kapasiteli Kültür ve Kongre Merkezinin temeli atıldı

Midyat’ın en önemli ihtiyaçlarından olan Kültür ve Kongre Merkezinin Midyat Belediyesi  Başkanı Veysi Şahin’in Kültür Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı nezdindeki girişimleri sonucu yapılmasına karar verildi.

Merkez Yeni Mahalle’de Jandarma Genel Komutanlığına ait atıl durumdaki yıkılan askeri lojmanların yerine 8.5 dönüm arazi üzerinde kurulacak olan ve “Midyat Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi” adını alan kültür kompleksi binasının temeli düzenlenen törenle atıldı.

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin göreve geldikleri andan itibaren kültür ve turizm alanlarında yeni bir yol haritası belirlediklerini ve Midyat’ta bir kültür merkezinin eksikliğini htiklerini hatırlattı.

 "Bin 500 kişilik kongre salonu olacak"
Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Midyat’ta inşa edilecek kültür ve kongre merkezinin modern özelliklei taşıyacağını belirterek, "Merkez, 5 bin metrekarelik kapalı alanıyla bin 500 kişilik salon, 110 kişilik sinema salonu, kafeteryası, briç salonları, oyun alanları ile vatandaşımızın 7’den 70’e herkesin faydalanacağı bir kültür kompleksi olacak.” dedi.   

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin
 “Kültür ve Kongre Merkezinin maliyeti yaklaşık 15 milyon lira olacak”

Şahin, “Yaptığımız girişimler sonucu Allah’ın izni ile ilk kazmayı vuracağımız Midyat Kültür ve Kongre Merkezinin maliyeti yaklaşık 15 milyon lira olacak. Jandarma Genel Komutanlığına ait 8,5 dönüm arazi üzerinde kurulacak olan b u kültür merkezinin finansmanıyla ilgili Kültür Bakanlığımız bize yüzde 50 oranında bir destek veriyor. Geri kalan yüzde 50 finansmanı da Belediyemizin öz kaynakları tarafından sağlanacaktır. İnşallah 1.5 yıl zarfında çok güzel bir eser meydana gelecek. Peyzaj çalışmalarıyla, yeşil alanlarıyla, kapalı otoparklı Midyat’ımız çok güzel bir tesise kavuşacak. Temelini attığımız kültür merkezinin Midyat’ımıza, hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.” dedi.

“Desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ediyoruz”
Kültür merkezinin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür eden Başkan Şahin, “Bizlere desteklerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Ersoy’a ve Jandarma Genel Komutanımız Orgeneral Sayın Arif Çetin’e Midyat halkı adına şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca yapımcı firmaya da şimdiden, teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 Konuşmaların ardından kurbanlar kesildi ve Midyat Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezinin temeli atıldı.


Törene; Belediye Başkanı Şahin’in yanı sıra Başkan Yardımcıları Metin Kutlu ve Masum Cengiz, Özel Kalem Müdürü Halil Polat ve yüklenici firma yetkilileri katıldı.
 
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Midyat'ta, bin, 500, kişi, kapasiteli, Kültür, ve, Kongre, Merkezinin, temeli, atıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı