Metina Derneği’ne ‘Barış Elçisi’ Plaketi Verildi
Haber
02 Ekim 2021 - Cumartesi 23:29 Bu haber 3932 kez okundu
 
Metina Derneği’ne ‘Barış Elçisi’ Plaketi Verildi
Diyarbakır’da aralarında daha önce husumet bulunan ve 1 kişinin ölümüyle sonuçlanan kan davası, Metina Derneği ile Badikan Aşireti’nin önde gelenlerinin devreye girmesiyle barışla sonuçlandırıldı.
Diyarbakır Haberi
Metina Derneği’ne ‘Barış Elçisi’ Plaketi Verildi

Daha önce bölgede birçok husumetli aileyi barıştırıp kan davalarının son bulmasına vesile olan Metina Derneği Yardımlaşma, Dayanışma ve Eğitim Derneği Başkanı Aydın Pirinççioğlu’na Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu tarafından ‘Barış Elçisi’ plaketi verildi.

 

Diyarbakır’da Metina ve Badikan aşiretinin katkısıyla barış için buluşturulan Yurtçu ve Duran ailesinin barış törenine katılan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “Şiddetin aşısı milli kültürümüzdür, manevi kültürümüzdür ve bu kadim topraklardır” dedi.

 

 

Diyarbakır'da aralarında çıkan silahlı kavgada bir kişinin ölmesi sonrası husumet bulunan Yurtçu ve Duran ailesi fertleri Metina ve Badikan aşireti ile kanaat önderlerinin katılımıyla barıştırıldı.

 

 

Diyarbakır'da bir düğün salonunda düzenlenen barış törenine Metina Aşireti Derneği Başkanı Aydın Pirinççioğlu, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, iş adamı ve AK Parti Diyarbakır İl Yönetim Kurulu üyesi Bedirhan Akyol, Diyarbakır Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, Güneydoğu Ortak Akıl Platformu Koordinatörü Abdülvasi Yaz, Badikan Aşireti mensupları, kanaat önderleri, Yurtçu ve Duran ailesi bireyleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan barış töreninde Yurtçu ve Duran ailesi mensupları dualar eşliğinde Kur'an-ı Kerim'in altından geçerek barıştı.

 

 

“BİZİM ÖZ KÜLTÜRÜMÜZDE ŞİDDET YOK, ASLINDA ŞİDDET BİR VİRÜSTÜR”

 

Törende bireyi konuşma yapan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Kürtçe olarak toplumsal barış vurgusu yaparak “Kadim kültürlerinin yoğrulduğu bu kutlu topraklarda yaşayan siz değerli hemşehrilerim. Şiddet bizim topraklarımıza aslında yabancı, bizim öz kültürümüzde şiddet yok aslında şiddet bir virüstür ve bize yabancı bir virüstür. Bunu ancak kadim kültürümüze, milli manevi değerlerimize dört elle ve yürekten sarılarak aşabiliriz. Şiddetin aşısı milli kültürümüzdür, manevi kültürümüzdür ve bu kadim topraklardır. Güçlünün, silahlının, bastıranın, daha kuvvetli ve daha kalabalık olanın sesini duyurduğu, güçsüzün ezildiği bir yerde demokrasi olabilir mi? hoşgörü olabilir mi? Birlikte yaşanabilinir mi? Oysa bu topraklar binlerce yıldır birlikte yaşam kültürünün derdini veren topraklardır ve üç şeyde Diyarbakır'ın kadim kültürüyle, Anadolu topraklarının kadim kültürüyle yoğurup Kürtçe ve Türkçe söyleyeceğim. Aştiya Civaki, Aştiya Civaki, Aştiya Civaki toplumsal barış, toplumsal barış ve toplumsal barış” dedi.

 

 

“BUGÜN BURADA BİR KEZ DAHA BARIŞ TOHUMLARINI EKECEĞİZ”

 

Barış tohumlarını ekeceklerini belirten Metina Aşireti Derneği Başkanı Aydın Pirinççioğlu da, “Her kim ki bu ateşe bir damla su dökmüş ve döküyor ise Allah onlardan razı olsun. Bizim dernek olarak amacımız akan kanı durdurmak, böyle değerli çalışmalar sonucunda ise binlerce çocuk yetim kalmayacak, anneler ile babalar ağlamayacak, kadınlar dul kalmayacak, insanlar ölmeyecek ve cezaevine girmeyecekler. İnsanlar artık ölmekten ve öldürmekten bıktı ve yorulduğu barış şemsiyesi altında kardeşçe yaşamak dururken düşmanlık yapmak ne diyedir. Bugün burada çok değerli bir çalışma için toplandık. Bugün burada bir kez daha barış tohumlarını ekeceğiz. Bir birimize karşı saygı, sevgiyle barış tohumları filizlenecek” diye konuştu.

 

 

“BARIŞ ELÇİSİ PLAKETİ VERİLDİ”

 

Yapılan konuşmaların ardından barış töreni Fevzioğlu tarafından Pirinççioğlu'na barış plaketinin verilmesi ve verilen tatlıların yenmesiyle son buldu.

 

HABER & FOTOĞRAF: SEYFETTİN EKEN

Kaynak: Editör:
Etiketler: Metina, Derneği’ne, ‘Barış, Elçisi’, Plaketi, Verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı