Mardin’den 669 kişi hacca gidecek
Haber
28 Şubat 2017 - Salı 15:08 Bu haber 1821 kez okundu
 
Mardin’den 669 kişi hacca gidecek
Üç gün önce çekilen 2017 yılı hac kuraları sonucunda, Mardin’de kayıt yaptıran 18 bin 500 hacı adayından, 669’unun kutsal topraklara gitmeye hak kazandığı bildirildi.
Mardin Haberi
Mardin’den 669 kişi hacca gidecek

 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2017 yılı hac kuraları çekildi. Kuralar, Kocatepe Camii Konferans Salonu'nda bilgisayar ortamında ve kamuoyuna açık yapıldı.

Kura, Mardin İl Müftülüğünde de canlı olarak izlendi. İl Müftüsü İsmail Çiçek, Hac ve Umre Hizmetleri Şube Müdürü Zübeyir Aslan ve bir grup hacı adayı da kurayı canlı olarak takip etti.

Konu ile ilgili gazetecilere açıklama yapan Mardin İl Müftüsü İsmail Çiçek, il genelinde yaklaşık 18 bin 500 kişinin kutsal topraklara gitmek için başvuruda bulunduğunu ve yapılan kura sonucunda bunlardan 669'unun hacca gitmeye hak kazandığını söyledi.

Geçen yıl 516 kişiyi kutsal topraklara gönderdiklerini kaydeden Müftü Çiçek, “Bu yıl Cumhurbaşkanımız ile Diyanet İşleri Başkanımız Mehmet Görmez’in üstün gayretleriyle Türkiye’ye ayrılan kontenjan 20 bin arttırılmıştır. Bu sayede İlimiz kontenjanında da artış olmuştur. Bu rakam bir nebze de olsa hacı adaylarımızı rahatlatmıştır. Hac kura sonuçlarının milletimize ve İslam âlemine hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.” dedi.

Hac ücretleri 3 taksitle ödenebilecek

Öteye yandan geçen yıllara nazaran hac ücretlerinde önemli indirime gidildiği bildirildi. Buna göre konaklama türlerine göre değişen hac ücretleri; Oda Tercihli Konaklama türü için 12 bin 250-15 bin 500-TL arası, Otel Konaklama türü için 22 bin750 TL  ve üzeri olarak belirlendi.

Hacı adaylarının, hac ücretlerini peşin yatırabilecekleri gibi 3 taksit halinde de ödeyebilecekleri ve bu ücretlere Kurban ücretinin de  dâhil olduğu, hacı adaylarından ilave herhangi bir ücret talep edilmeyeceği belirtildi.

Hac kesin kayıtları

Hac için kesin kayıtların ise 3 Mart’ta başlayıp, 13 Mart’a kadar devam edecek.

İlk hac kafilesinin 21 Temmuz’da, son hac kafilesinin ise 26 Ağustos’ta kutsal topraklara hareket edeceği belirtilirken, dönüşlerin ise 5 Eylül-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleşeceği öğrenildi. 

Kaynak: (İLKHA) - İlke Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Mardin’den, 669, kişi, hacca, gidecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı