Kâğıt Fiyatları İki Kat Arttı: Kitap Ve Kırtasiye Sektörü Ayakta Kalma Mücadelesi Veriyor
Haber
24 Aralık 2021 - Cuma 18:12 Bu haber 737 kez okundu
 
Kâğıt Fiyatları İki Kat Arttı: Kitap Ve Kırtasiye Sektörü Ayakta Kalma Mücadelesi Veriyor
Döviz kurundaki dalgalanma kâğıt fiyatlarına yapılan zamları tetiklerken yayıncılık ve kırtasiye sektörü zor zamanlar yaşıyor.
Ekonomi Haberi
Kâğıt Fiyatları İki Kat Arttı: Kitap Ve Kırtasiye Sektörü Ayakta Kalma Mücadelesi Veriyor

Kitap kâğıdına yüzde 20, birinci hamur kâğıtlara yüzde 35, çocuk ve sanat kitap kâğıtlarına ise yüzde 40 oranında yapılan zamlar ile market ve kırtasiye raflarında kâğıt kalmadı denecek seviyeye gelindi.

 

Covid-19 salgınından bu yana küresel tedarik sorunları nedeniyle Türkiye'de de kitap kâğıdı fiyatları artıyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun Nisan 2021 verilerine göre, yüzde 45 zamlanan kâğıt ve kâğıt ürünleri yıllık bazda en çok zamlanan üç üründen biri oldu.

 

“BİR TOP KÂĞIT 2 AY ÖNCE 20 LİRAYDI ŞU AN 75-80 BANDINDA İLERLİYOR”

 

Son iki aydır kâğıt ürünlerinde yüzde 200’ün üzerinde büyük bir artış yaşandığını dile getiren kırtasiyeci Muhammet Veysel Uyan, fiyatlardan etkilenmelerine rağmen aynı oranda fiyatları yükseltmediklerini kaydetti.

 

İşlerinin yarı yarıya düşmesinin yanı sıra öğrencilerin de bundan çok etkilendiğini dile getiren Uyan, “2 ay önce 96 yaprak bir defteri 10 liraya satarken şu anda 17-18 liraya alamıyorum, bir top kâğıt 2 ay önce 20 liraydı şu an 75-80 bandında ilerliyor. Biz fiyatları sadece yüzde 50 oranında artırmamıza rağmen öğrenciler şikâyetçi, bizler de minimum kârla fiyatları yükseltiyoruz ama bu da bir yere kadar. Fiyatlar yükseldikçe bizler de yükselteceğiz.” dedi.

 

“ARTIK ‘KÂĞIDINI GETİR FOTOKOPİNİ GÖTÜR’ KAMPANYASI BAŞLATACAĞIM”

 

Bundan sonra “Kâğıdını getir fotokopini götür” şeklinde bir kampanya yapmayı düşündüğünü ifade den Uyan, “Herkesin evinde birer iki şer top kâğıt vardır. Hiç kullanmadıkları, raflardaki fotokopileri getirecekler, çok cüzi bir fiyat karşılığında fotokopi çekeceğiz.” önerisinde bulundu.

 

Öğrenciler için bilgisayardan çalışmak zor oluyor, bu nedenle öğrenciler kâğıdı, notları, slayt ve çıktı için kullanıyorlar diyen Uyan, “En çok da kâğıda ihtiyaç var ama fotokopi anlamında çok sıkıntı yaşıyoruz. Fiyatlara tamam dememize rağmen stok yapamıyoruz. Sürekli artacak diye kimse kâğıt satmıyor. Öyle bir sorunla karşı karşıyayız. Benim aklımda bir plan var gerçekleştirebilirsem, ben sadece toner parası alacağım, kâğıt onlardan olacak. En azından fiyat çözülene kadar öyle bir çözümle devam etmeyi düşünüyorum, ben haftada bin koli alırken şu an on koli kâğıt ancak alıyorum.” diye konuştu

 

“KAYNAK KİTAPLARA YÜZDE 300-400’LERE ULAŞAN ZAM GELDİ”

 

Bazı yayınevlerinin bir ay içerisinde kaynak kitaplarına 3-4 kez zam yaptığını ifade eden Kitap Yayınevi sahibi Ali Kurt, bir ay içerisinde bazı kaynak kitaplarına yüzde 400 zam geldiğini söyledi.

 

Zam gelmeden önce örnek bir kaynak kitabının üst fiyatı 89 lirayken 99 liraya çıktığını sonra 129 liraya ve en sonunda da 149 liraya çıktığını ifade eden Kurt, “Bu kitap 4’üncü seferdir zam yiyor. Ailelerin alım gücü kalmadı. Eskiden bir öğrenci 100 lirayla gelip 3-4 kaynak kitap alırken şu anda tek bir kitap ancak alabiliyor. Bu noktada öğrenciler çok sıkıntı yaşıyor. Maddi durumu iyi olan öğrenciler özel dersler alırken bu imkândan faydalanamayan, kırsal kesimlerde yaşayan öğrencilere fırsat eşitliği sağlanması lazım, bu konuda alternatif olarak gördükleri kaynak kitaplara ulaşabilmeleri gerekiyor. Yüzde 40 indirim kampanyası yapmamıza rağmen fiyatlar çok ama çok yüksek, öğrenciler yine de alamıyor. Eskiden bu tür kampanyalar yapıldığında muhteşem bir talep ile karşılaşıyorduk ama alım gücü çok düştüğü için maalesef satış yapamıyoruz.” ifadelerini kullandı

Kaynak: Editör: Seyfettin EKEN
Etiketler: Kâğıt, Fiyatları, İki, Kat, Arttı:, Kitap, Ve, Kırtasiye, Sektörü, Ayakta, Kalma, Mücadelesi, Veriyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı