İYİLİK İÇİN SANAT PROJESİNE YOĞUN İLGİ
Haber
09 Eylül 2021 - Perşembe 22:47 Bu haber 405 kez okundu
 
İYİLİK İÇİN SANAT PROJESİNE YOĞUN İLGİ
İyilik İçin Sanat Derneği’nin Projesine, Mardinli Kadın Sanatçılar Yoğun İlgi Gösterdi.
Mardin Haberi
İYİLİK İÇİN SANAT PROJESİNE YOĞUN İLGİ

İyilik İçin Sanat Derneği, “Genç Kadın Sanatçıların Yerel Kültür Politikalarının Gelişimine Katılımının Teşvik Edilmesi” projesi kapsamında Mardin’de projeye katılmak isteyen kadın sanatçılar ile buluştu.

 

Proje kapsamındaki illere ziyarette bulunan İyilik İçin Sanat Derneği Başkanı Selin Bozkurt, Mardin ziyaretinde Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Bozkurt, Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü İlhan Şık, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ahmet Alanlı, Kamer Vakfı Mardin Şubesi Başkanı Tülay Elçioğlu, Her Yerde Sanat Derneği Başkanı Serdal Adam, Zahit Mungan Uçurtma Atölyesi Kurucusu Zahit Mungan, Mardin Sinema Derneği Dernek Başkanı Mehmet Hadi Baran, Arkeoart Tasarım & Sanat Atölyesi Kurucusu Hamdullah Aydoğan, Mardin Müzesi Müdürü Gani Tarkan, UNESCO'nun Yaşayan İnsan Hazinesi listesinde yer alan Suphi Yerlihindi, Masal Anlatıcısı Tacettin Toparlı ve Mardin Büyükşehir Belediyesi Sanat Akademisi ile bir araya geldi.

 

Ziyaretlerde proje hakkında bilgi paylaşımı yapıldı ve bölgede sanat faaliyetlerinin gelişmesine yönelik fikir alışverişinde bulunuldu.

 

Proje hakkında bilgi verdiği sanatçılara yapılacak çalışmalardan bahseden İyilik İçin Sanat Derneği Başkanı Selin Bozkurt, amaçlarının kadınların yerel kültür politikalarının oluşturulması süreçlerinde etkin rol almaları, sanat platformlarının demokratik katılım hakkının yaygınlaştırılması ve genç kadın sanatçıların güçlendirilmesi olduğunu söylerken, proje kapsamında ‘Sanat Elçileri Seçim Kurulu’ tarafından gerçekleştirilecek seçim süreci için başvuruların 26 Eylül 2021’e kadar uzatıldığını ifade etti ve gördükleri ilgiden çok memnun kaldıklarını belirtti.

 

 

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’nun desteği ile yürütülen “Genç Kadın Sanatçıların Yerel Kültür Politikalarının Gelişimine Katılımının Teşvik Edilmesi” projesi kapsamında İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’ndan yaklaşık 600 Bin TL’lik hibe desteği alan İyilik İçin Sanat Derneği tarafından Mardin, Van, Erzurum, Diyarbakır, Mersin, Nevşehir ve Sivas illerinden seçilecek ikişer kadın sanat elçisi İstanbul'da 5-8 Kasım 2021 tarihlerinde 4 gün sürecek Sanat Elçileri Eğitmen Eğitimi’ne katılacak. Eğitmen eğitimi alan genç sanatçılar, daha sonra İyilik İçin Sanat Derneği’nin gözetmenliğinde geldikleri illere dönerek 15 kadın sanatçıya eğitim verecek. Eğitime katılan Sanat Elçileri ile kurulacak Türkiye Genç Kadın Sanatçılar Platformu, aldıkları eğitimler ışığında kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ile sanat ortamının gelişimine katkı sağlayacaklar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İYİLİK, İÇİN, SANAT, PROJESİNE, YOĞUN, İLGİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı