HDP’li Özsoy’dan ‘Yusuf Yerkel’ Önergesi
Haber
14 Ocak 2022 - Cuma 18:16 Bu haber 1365 kez okundu
 
HDP’li Özsoy’dan ‘Yusuf Yerkel’ Önergesi
Soma madencisini tekmeleyen dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özel kalem müdürü yardımcısı olan Yusuf Yerkel’in Frankfurt Başkonsolosluğu’na ticaret ataşesi olarak atanmasının ardından tepkiler devam ediyor.
Gündem Haberi
HDP’li Özsoy’dan ‘Yusuf Yerkel’ Önergesi

Yerkel’in Frankfurt Başkonsolosluğu’na ticaret ataşesi olarak atanmasına tepki gösteren HDP, konuyu meclis gündemine taşıdı.

 

Konuyu Meclis gündemine getiren HDP Milletvekili Hişyar Özsoy, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

 

HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar ÖZSOY soru önergesinde; “13 Mayıs 2014’te 301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma maden faciası karşısında hükümetin sorumsuzluğuna tepki gösteren Erdal Kocabıyık’ı objektifler önünde tekmeleyen, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özel Kalem Müdürü Yardımcısı Yusuf Yerkel Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosluğu’nda ticaret ataşesi olarak atanmıştır. Bu atama, gerek Türkiye kamuoyunda gerekse de Almanya kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştır. Son dönemde liyakat meselesinin yanı sıra vatandaşı kameralar önünde tekmelemesinin faili olarak bilinen kişinin böylesi bir göreve atanması kamu vicdanını yeniden yaralamıştır. Bu atamanın toplumsal bellekteki yaralayıcı etkisi kadar, adı yolsuzluklarla anılan Egemen Bağış’ın Prag büyükelçisi olarak atanması gibi skandal bir karar olarak tarihe geçmesi söz konusu olacaktır” ifadelerine yer verdi.

 

Özsoy’un verdiği önergede şu sorular yer aldı;

 

Dışişleri Bakanlığı kamuoyunda tartışmalı olan şahısları bakanlıkta ısrarla görevlendirmesinin gerekçesi nedir?

 

Toplum vicdanını yaralayan Yusuf Yerkel isimli şahsın atama süreci nasıl işlemiştir?

 

Sahip olduğu kötü ün ve kendisini toplum ve adalet nezdinde aklayamamış şahsiyetlerin Türkiye'yi yurt dışında temsil etmesinin siyasi etik ve diplomatik teamüllerdeki karşılığı bakanlığınız açısından nasıl değerlendirilmektedir?

 

Almanya makamları adı geçen şahsın akreditasyonunu kabul etmezse nasıl bir prosedür uygulayacaksınız?

Kaynak: Editör: Seyfettin EKEN
Etiketler: HDP’li, Özsoy’dan, ‘Yusuf, Yerkel’, Önergesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı