HDP’den Soğuktan Ölen Silvanlı Çocuk İçin Önerge
Haber
20 Aralık 2021 - Pazartesi 15:43 Bu haber 1190 kez okundu
 
HDP’den Soğuktan Ölen Silvanlı Çocuk İçin Önerge
Silvan ilçesinde soğuktan dolayı yaşamını yitiren 2 yaşındaki Yunus Emre Binen’in ölümü ile ilgili HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, meclise soru önergesi verdi.
Siyaset Haberi
HDP’den Soğuktan Ölen Silvanlı Çocuk İçin Önerge

Silvan ilçesinde DEDAŞ’ın Binen ailesinin elektriğini kesmesi sonucunda 2 yaşındaki Yunus Emre Binen soğuktan yaşamını yitirmesi üzerine HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması talebiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

 

HDP’li Özsoy, yaptığı açıklamada; “Yerelden ve basından aldığımız bilgilere göre, Diyarbakır ili Silvan ilçesi Cami mahallesinde ikamet eden Binen ailesinin 2 yaşındaki çocuğu Yunus Emre yaklaşık iki haftadır DEDAŞ’ın borç yüzünden uyguladığı elektrik kesintisi sebebiyle soğuk hava ve gerekli tıbbi tedavileri alamaması sonucu yaşamını yitirmiştir.

Astım ve bronşit hastası olan Yunus Emre’nin düzenli buhar tedavisi alması gerekliydi. Yunus Emre’nin babasının ifadeleri şöyledir: “Oğlum yoksulluktan ve soğuktan dolayı yaşamını yitirdi. Evimizin elektriği kesik olduğu için astım ve bronşit hastalığı bulunan Yunus Emre’ye buhar veremedik. Hastaneye götürene kadar doktor bize evladınızın kalbi soğuktan dolayı durdu, beynine oksijen gitmediği için bütün organları iflas ettiğinden dolayı yaşamını yitirdi” dedi. 

 

Milletvekili Özsoy bakan Fatih Dönmez’e şu soruları sordu:

 

- Soğuktan ve yoksulluktan ölen Yunus Emre’nin durumundan haberdar mısınız?

 

- Yunus Emre’nin ölmesine sebep olan yetkililer ile ilgili bir soruşturma başlattınız mı?

 

- Son yıllarda bölgede yaşanılan elektrik kesintileri zaten yoksulluk içinde cebelleşen çok sayıda vatandaşı mağdur etmiştir. Bu konuda bir tedbir alacak mısınız?

 

- Yoksa, yoksul vatandaşları özel elektrik şirketlerinin merhametine mi terk edeceksiniz?

 

- Enerji bakanı olduğunuz ülkede, iki yaşında bir çocuğun uygulanan elektrik kesintisi yüzünden ölmesi konusunda ne hissediyorsunuz? Bu konuda bir sorumluluğunuz olduğunu düşünüyor musunuz?

Kaynak: Editör: Seyfettin EKEN
Etiketler: HDP’den, Soğuktan, Ölen, Silvanlı, Çocuk, İçin, Önerge,
Yorumlar
Haber Yazılımı