Erken seçimin önünü kesecek düzenleme yolda!
Haber
20 Eylül 2021 - Pazartesi 18:14 Bu haber 160 kez okundu
 
Erken seçimin önünü kesecek düzenleme yolda!
Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, erken seçimle ilgili tartışmaları değerlendirirken seçim ve siyasi partiler yasasıyla ilgili kulislerde bir söylentinin dolaştığını söyledi. Selvi, "Aslında söylentiden öte, taktik bir manevra olabilir" dedi.
- Haberi
Erken seçimin önünü kesecek düzenleme yolda!

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, 'Erken seçim tahminlerini etkileyecek söylenti' başlıklı yazısında sözlerine "AK Parti ve MHP’nin üzerinde çalıştığı seçim ve siyasi partiler yasasıyla ilgili siyasi kulislerde bir söylenti dolaşıyor. Aslında söylentiden öte, taktik bir manevra olabilir. Erken seçim tartışmalarına ışık tutması açısından bu söylentiyi dikkate aldım" diye başladı.

 

Aslında seçim ve siyasi partiler yasasıyla ilgili çalışmanın ana iskeletinin ortaya çıktığını belirten Selvi, AK Parti ve MHP arasında bir - iki maddenin üzerinde çalışılacağını kaydetti.

 

Ardından kulislerde konuşulan konuya değinen Selvi, "Anayasa’nın 67. maddesine göre seçim yasasında yapılacak değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde yapılacak olan seçimlerde uygulanamıyor. O yüzden seçim yasasının çıkacağı tarih aynı zamanda erken seçim olup olmayacağını da gösterecek diyorum" ifadesini kullandı.

 

Selvi, muhalefetin bir süredir erken seçim çağrısı yaptığını hatırlatarak şöyle devam etti:

"Erdoğan ve Bahçeli ise seçimlerin normal zamanı olan 2023 yılında yapılacağını açıklıyorlar. Muhalefetin bir bölümü 2021 yılında erken seçim bekliyordu. Hatta bir kısmı Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun partisi seçimlere girme yeterliliğini elde etmeden bir baskın seçim beklentisi içindeydi. Hepsi boş çıktı. Çünkü AK Parti’de öyle bir hava yoktu. Şimdi ise muhalefet 2022 Kasım’ı işaret etmeye başladı. Hatta Meral Akşener, 2021 yılı haziranında erken seçim tahmininde yanıldığını belirtip, tahminini 2022 olarak revize etti. Kılıçdaroğlu’nun da beklentisi o yönde.

 

"İŞTE O SÖYLENTİ"

 

Muhalefetin 2022 yılı kasım-aralık beklentisi daha çok iktidarın seçim yasasını ekimde Meclis’e sunup, en geç kasım ayında çıkarmasına dayanıyor. Kasımda çıkarsa üzerine 1 yıl koy, 2022 yılı kasım ayı demektir. Bütçeden sonra Meclis tatile giriyor. O zaman 2022 yılına girilecek. 2022 yılının başlarında seçim yasasının Meclis’ten geçmesi ise seçimlerin 2023 yılı ilk üç ayında yapılmayacağı anlamına geliyor. Zaten ondan sonra haziran ayında seçim var, birkaç ay öne alınır mı bilmem ama alınsa dahi o erken seçim olmaz."

 

"İKİ LİDER SADECE DEĞİŞİKLİLERİ DEĞİL, TAKVİMİ DE BELİRLEYECEK" 

 

Selvi, seçim ve siyasi partiler yasası üzerindeki çalışmaları AK Parti'de Hayati Yazıcı, MHP'de ise Feti Yıldız'ın yürüttüğünü vurguladı. Son değişikliklere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli'nin birlikte karar vereceğinin altını çizen Selvi, "Ancak iki lider sadece değişiklikleri değil, takvimi de belirleyecekler. İki lider erken seçim tartışmalarının önünü kesmek için böyle bir takvim düzenlemesine giderlerse kulislerde konuşulanlar doğru çıkar. Bu durumda iktidara da muhalefete de 2023 yılında yapılacak olan seçimlere hazırlanmak düşer" dedi.

 

AJANS URFA

Kaynak: (AJANS URFA ) - AJANS URFA Editör:
Etiketler: Erken, seçimin, önünü, kesecek, düzenleme, yolda!,
Yorumlar
Haber Yazılımı