EKAY’ın 2. Etabı Başlıyacak
Haber
25 Eylül 2021 - Cumartesi 19:37 Bu haber 1346 kez okundu
 
EKAY’ın 2. Etabı Başlıyacak
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, çevre duyarlı belediyecilik anlayışla kentin kangrenleşmiş vahşi çöp depolama sorununu ortadan kaldırmak için çalışmalarına devam ediyor
Diyarbakır Haberi
EKAY’ın 2. Etabı Başlıyacak

Büyükşehir Belediyesi, Bismil, Ergani ve Silvan ilçelerinde kuracağı katı atık aktarma istasyonlarıyla kentin tamamında vahşi çöp depolanma sorununu bitirecek.

 

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı,şehir merkezinde katı atık sorununu çözdüğü Entegre Katı Atık Yönetimi (EKAY) projesinin 2. etabı kapsamında tüm İlçelerde vahşi çöp depolama alanından kaynaklı kirliliği ortadan kaldırmak amacıyla aktarma istasyonları projesini hazırladı.

 

Katı atık aktarma istasyonları projesi ile Bismil, Ergani ve Silvan ilçelerindeki vahşi depolama sahaları kapatılarak rehabilite edilecek.

 

 

TÜM İLÇELERDEKİ VAHŞİ DEPOLAMAYA SON VERİLECEK

 

Rrehabilite çalışmalarıyla çöp sızıntı sularının, içme ve kullanma sularına karışımı engellenecek,vahşi depolama ile ilçelerdeki kötü hava, istenmeyen kokular, haşere ve sineklerden kaynaklanan sorunlar ortadan kalkacak.

 

Diğer ilçelerin katı atıkları da 3 ilçede yapılacak aktarma istasyonlarına taşınarak Diyarbakır’ın tüm ilçelerindeki vahşi depolamaya son verilecek.

 

Aktarma istasyonlarının faaliyete geçmesiyle 24 saat esasıyla atıklar Karacadağ’daki EKAY tesisine taşınarak metan gazından elde edilen enerji miktarının artırılması hedefleniyor.

 

 

İHALESİ YAPILDI

 

“Silvan, Ergani ve Bismil İlçelerinde Atık Aktarma İstasyonları Yapım İşi”nin ihalesi 24 Eylül 2021 Cuma günü saat 11.00’de DBB İhale Toplantı Salonu’nda yapıldı. 240 gün içinde tamamlanması gereken aktarma istasyonu ihalesine 2 firma katıldı.

 

İhalede firmaların teklif mektupları açıklanarak dosyalarında eksiklik olup olmadığı incelendi.

 

Kazanan firma yasal mevzuat gereği belirlenen sürede teklifler incelendikten sonra açıklanacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: EKAY’ın, 2., Etabı, Başlıyacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı