“EĞİTİM HAKKI SU VE EKMEKTEN SONRA EN TEMEL HAKTIR”
Haber
22 Eylül 2021 - Çarşamba 22:04 Bu haber 964 kez okundu
 
“EĞİTİM HAKKI SU VE EKMEKTEN SONRA EN TEMEL HAKTIR”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Diyarbakır İl Gençlik Kolları Başkanı Rotinda Murat Ertekin ile üyeleri, yeni eğitim öğretim yılında barınma sorunu yaşayan üniversite öğrencileri için destek açıklaması yaptı.
Eğitim Haberi
“EĞİTİM HAKKI SU VE EKMEKTEN SONRA EN TEMEL HAKTIR”

Ertekin ile beraberindeki gençler, eğitim hakkının ekmek ve sudan sonra en temel hak olduğunu ve bu hakkın yerine getirilmesi için engellerin ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

 

Başkan Ertekin, yaptığı açıklamada, hükümet yetkililerinin öğrencilerin eğitimlerini sorunsuz şekilde sürdürmesi için üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi. Ertekin; “Ülkemizin geleceğini inşa eden, devletine ve milletine faydalı bir toplum oluşturabilmek adına, eğitim ve öğretim hayatını en iyi şekilde idame ettirmeye çalışan ve başarıya ilerledikleri yolda karşılarına çıkan tüm engelleri de aşabilen genç öğrenci kardeşlerimizin sorunları tüm ülkenin ortak sorunu olmalıdır. Saray iktidarının yıllardır ısrarla reddettiği ekonomik kriz ve sıkıntıları bizler birebir yaşıyor ve tecrübe ediyoruz. Bu sıkıntıların hane içerisinde yaşanması yetmezmiş gibi öğrencilerimizin öğrenim hayatını da çok ciddi derecede olumsuz etkilemekte olup, acilen çözüme kavuşturulması gereken bir konu olarak ele alınmalıdır. Halkımız içinde bulunduğu ekonomik zorluklarla mücadele ederken, KYK yurtlarına ve ev kiralarına yapılan fahiş zamlar eğitim ve öğretimi baltalamaktadır. Bu sorunun acilen çözüme kavuşması, öğrenci kardeşlerimizin eğitim hayatlarını sorunsuz devam ettirmesi gerekmektedir. Öğrenci kardeşlerimizin büyük bir çoğunluğu maddi imkânsızlıklardan dolayı eğitim-öğretim hayatlarına ve hayallerine mecburi olarak ara vermektedirler” dedi.

 

“HÜKÜMETE ÇAĞRIDA BULUNDU”

 

CHP Gençlik Kolları Olarak Mevcut hükümete açık çağrımızdır;

 

•        Bir an önce yüksek kira fiyatları ve yetersiz öğrenci yurdu problemine çözüm bulunmalıdır.

 

•        KYK kurtları kontenjanları yeniden düzenlenip, arttırılmalıdır.

 

•        Vatandaşa farklı kira bedeli, öğrenciye farklı kira bedeli biçen mülk sahipleri denetlenmeli ve cezalandırılmalıdır.

 

•        Fırsatçılık ve enflasyon, eğitimi ve barınma hakkını engelleyemez! Acilen yurt kapasiteleri arttırılmalı, öğrenci evlerine destek programları sağlanmalı, kira ve apart fiyatları denetlenmeli, düzene sokulmalıdır. Unutmayalım ki eğitim, ekmek ve sudan sonra halkın en zorunlu ihtiyacıdır.

 

HABER: SEYFETTİN EKEN

Kaynak: Editör:
Etiketler: “EĞİTİM, HAKKI, SU, VE, EKMEKTEN, SONRA, EN, TEMEL, HAKTIR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı