Diyarbakırspor’un Başarısı İçin Herkes Üzerine Düşeni Yapmalıdır
Haber
17 Kasım 2021 - Çarşamba 10:28 Bu haber 1450 kez okundu
 
Diyarbakırspor’un Başarısı İçin Herkes Üzerine Düşeni Yapmalıdır
Diyarbakırspor Kulübü Başkanı Siyabend Aydın, takımın sezonun başlangıçtaki performansı, hataları ve yaşanan sorunlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Spor Haberi
Diyarbakırspor’un Başarısı İçin Herkes Üzerine Düşeni Yapmalıdır

Diyarbakırspor Kulübü Başkanı Siyabend Aydın, takımın yeni hocası Ramazan Erin ve ekibi ile birlikte bir otelde basın toplantısı düzenledi.

 

Toplantı öncesi futbolcularla da bir araya gelen Başkan Aydın, Diyarbakırspor’un şampiyonluk iddiasını, yapılan hataların telafi edilmesi ile güçlü bir şekilde sürdüreceklerini, takımın başarısı için herkesin birlik olması gerektiğini ve kente şampiyonluk kazandıracaklarını söyledi.

 

‘ÖNÜMÜZDE 14 MAÇ VAR VE OYNANAN MEVCUT SEZONUN YÜZDE 10’U BİLE DEĞİL’

 

Geçen yıl finalden dönerek şampiyon olma adımını kaçırdıklarını ifade eden Aydın,  şunları söyledi: “Artık bu sezon yeni umutlarla, hayallerle, yeni planlarla sezonu açtık. İlk hafta Bay geçen kulübümüz ikinci hafta da Muş’ta oynanan rezaletin ardından, üçüncü hafta da 3’üncü maçımızı yaptık. Tabii Muşspor maçıyla ilgili çok konuşuldu çok yazıldı, çizildi ama her şeyden önce tamamen bir fiyaskoydu. Ne Muşspor’a yakışan hareketlerdi ne de Muş taraftarına yakışan hareketlerdi. Sahaya adamların girmesi, oyuncuları yaralaması, o küfürler, hakaretler hiç yakışmadı. Biz oraya bölge takımı diye gittik ve o rahatlıktaydık. Birbirimize yakın hissettik ancak    demek ki, bu işler böyle olmuyor. Bu süreçte bir hocamız 7 maç, yardımcı hocamız 7 maç ve bir futbolcumuz da 8 maç ceza aldı. Tabii bu işi tahkime de götüreceğiz. Bunu kesinlikle kabul etmiyoruz, çünkü orada futbol adına hiçbir şey yoktu. Oradaki işin futbolla alakası yoktu. Bu iş tahkime gidecek ve kısmetse tatil edilen maçın da lehimize sonuçlanacağı inancındayız. Beklentimiz o yöndedir. Geçtiğimiz hafta Pazar günü oynanan Mazıdağ Fosfatspor maçında da 3-1’lik bir mağlubiyetle ayrıldık. Tabii beklediğimiz bir mağlubiyet değildi. Beklentimiz ev sahibi olduğumuz bir maçtan 3 puan alarak galibiyetle sonuçlanmasıydı ancak futbolun içinde bu var. Galibiyet de var, mağlubiyet de var. Bu yıl ikinci yılımız ve BAL liginden çıkıp efsane Diyarbakırspor’u tekrar amatör belasından kurtaracağız. Profesyonel liglere çıkaracağız. Bunun da temellerini attık. Tabii bunun yanında Muşspor’un maçının haricinde henüz oynanan ilk maçımız. İlk maçımızda alınan bir mağlubiyet var ve daha önümüzde de 14 maç var. İlk hafta bay olduğundan maçlarımızı da oynamadık. Kamuoyunda bu kadar kötü ve yanlış bir algı oluşturmanın, daha 14 maçı olan bir takımı sezonun başında belli bir yere koymayı, bazı arkadaşlarımız için çok üzücü olduğunu ve hiç yakıştıramadığımı belirtmek isterim. Daha önümüzde 14 maç var ve oynanan mevcut sezonun yüzde 10’u bile değil.”

 

‘İYİ BİR SEZON GEÇİRECEĞİZ’

 

Yeni sezonda şampiyonluk hedefine sıkı sıkıya bağlı olduklarını ifade eden Aydın, yaşanan hataları en kısa zamanda telafi ederek yol yürümeye devam edeceklerini belirterek, şöyle konuştu: “Bu yıl inşallah şampiyonluğu kazanacağız ve kupamızı getireceğiz. Bunun olmaması için hiçbir sebep yok. Bunun içinde mağlubiyetler olacak, beraberlikler olacak, itirazlar olacak, hakem hataları olacak. Bunlar olacak ve bir bizim başımıza da gelmiyor, herkesin başına geliyor. Ama bunun yanında biz bu şampiyonluğu getireceğiz. Kupayı bu şehre inşallah getireceğiz. Tabii kamuoyunda bu kadar kötü algı oluşturulması da hiçbir şekilde bir iyi niyet göstergesi değil, kötü niyet göstergesidir. Diyarbakırspor’u bu kadar taşlamanın, yanlış şeylere sokmanın da doğru olduğunu düşünmüyorum. Diyarbakırspor hassas bir konu ve hepimizin önem verdiği bir konu. Bu anlamda biraz soğukkanlı olmak lazım. Biz ne yaptığını bilen insanlarız. Önemli olan hatanın telafisini yapabilmektir. Önemli olan o yoldan erken dönebilmektir. O sıkıntıyı bertaraf edecek, absorbe edecek bir zaman dilimindeyiz. Açık söyleyeyim çok rahatım ve çok umutluyum. Diyarbakırspor’un bu sezonla ilgili başarılarından yana hiç şüphem yok. İyi bir sezon geçireceğiz.”

 

‘KAMUOYU KÖTÜ NİYETLİ YAZILARA TAMAH ETMESİN’

 

Diyarbakırspor’a yönelik art niyetli yaklaşımlara ilişkin olarak da Aydın şunları ifade etti: “Kamuoyu bu tür algılara düşmesin. Kötü niyetli yazılara tamah etmesin. Geçen seneyle ilgili ilk başta konuşması gereken kişi de benim. Biliyorsunuz bu konuyla ilgili hiç konuşmadım. Dedim ki, bu konuda iyi niyetli olan bir avuç spor camiası var. Onların birbiri arasındaki münasebeti daha da yoğunlaştırmamak adına bu konuda hiçbir şekilde bir yorum yapmadım. Ne yöneticiye ne gazeteciye futbolcu arkadaşlarla ilgili bir yorum yapmadım. Bunu yapmamam da aman Diyarbakırspor’a zarar gelmesin, aman Diyarbakırspor’u başka yerlere çekmesinler diyedir. Diyarbakırspor futbolunu oynasın ve başarılarıyla ön planda olmasından kaynaklıdır. Ama ben bunu yaptıkça herkes ve özellikle de bazı yazarlar ve gazeteciler bu işi başka yerlere taşımak istiyor. Bize final maçını kaybettiren, maçtan önce başka bir takımla anlaşan teknik direktörü bize tavsiye edenler kalkıp bu konuyla ilgili yorum yaparsa tuhaf olur.”

 

‘BİR HATA VARSA ELEŞTİRİLİR ANCAK BU İŞİ BEL ALTINA DÖKMEK HAKİKATEN HOŞ DEĞİL’

 

Ailesinin Diyarbakır’da 3 nesildir iş yaptığına değinen Aydın,  Diyarbakırspor’u tamamen iyi niyetle aldığını ve iyi niyetle yöneticiliğine geldiğini belirtirken, kendisine yönelik karalama kampanyalarına yönelik olarak ise sert konuştu. Aydın, “Bu demek değil ki bana hakaret edilebilir. Diyarbakırspor üzerinden üstü kapalı bizlere laf edilebilir, hakaret edilebilir. Biz aman takımımıza zeval gelmesin aman takımımıza laf gelmesin diye susarken, birkaç tane kendini bilmez geçen sene de bunu yaptı. Çok ağır ithamlarla, belden aşağı yazılar yazıyor. Ali Yılmaz denen tuhaf adamın zaten hiç ağzı durmuyor ve olur olmaz şeyler söylüyor. Benim ailemi, benim buradaki konumumu unutuyor, çok ayıp ediyor. Sportif tartışmalar, eleştiriler yapılır. Saha içindeki futbol eleştirilir. Bir hata varsa eleştirilir ancak bu işi bel altına dökmek hakikaten hoş değil. Terbiyesizliğe gerek yok. Spor anlamında bir tartışma yaratılır bir şey söylenir o ayrı konu ama kalkıp hakaret edemezsin, küfredemezsin. Tabii bunun yanında çok değerli yorumlar ve eleştiriler de var. Bazı değerli hocalarımız Pazar günkü maçı değerlendirmişler. Kesinlikle katılıyorum hepsine. Fiyasko bir maçtı. Bunları herkes dilediği kadar eleştirebilir. Bir gazetecinin de görevidir de zaten bun eleştirmek. Biz eleştirmezlerse yanlışımızı nereden anlayacağız? Ancak bu işi hakaret noktasına götürmek çok çirkin bir olay.” ifadelerini kullandı.

 

‘TAHRİKLERE, KÖTÜLEMELERE, KARALAMALARA, KAMPANYALARA ALDANMAYALIM’

 

Diyarbakırspor kulübünün Hüseyin Kaya ile yollarını ayırdığını ve Ramazan Erin hoca ile anlaştığını duyuran Aydın, şöyle konuştu: “Sezonun başında Hüseyin Kaya hocamızla anlaşmıştık. Hüseyin Kaya hocamızla kamp öncesi bir anlaşma sağladık ve beraber kampa gittik. Buralara kadar geldik ama kendisiyle Muşspor maçındaki sorunlardan ve geçen Pazar günkü maçtan sonra yollarımızı ayırma kararı aldık. Artık çok değerli, Ramazan Erin hocamızla yolumuza devam edeceğiz. Kendisine ve çalışma arkadaşlarına başarılar diliyorum. Her şeyin gönlümüzce olacağına da inanıyorum. Çok tecrübeli, azimli ve heyecanlı bir hocayla beraberiz. Ekibi de keza öyle. Bu tecrübenin, heyecanın, isteğin sahaya yansıyacağına da inanıyorum. Kendisine ve takımımıza başarılar diliyorum. Yeni sezon hepimiz için hayırlı uğurlu olsun. İnşallah Diyarbakırspor’un faydasına ve şampiyonluğuna giden bir sezon olacak. Bundan en küçük bir şüphem yok. Daha yolun başındayız. Tahriklere, kötülemelere, karalamalara, kampanyalara aldanmayalım. Bir hata varsa çözülecek, amorti edilecek.  Hatamızı gördük ve bu hatanın telafisiyle ilgili yol kat etmeye çalışıyoruz. Çözeriz de bir sorun yok. Ramazan hocamız da Diyarbakırspor’a hoş gelmiş. İnşallah uzun yıllar Diyarbakırspor’a beraber hizmet ederiz.”

 

‘HEP BERABER ÇALIŞIRSAK KENTİN GÖRMEK İSTEDİĞİ HEDEFE ULAŞACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUZ’

 

Diyarbakırspor kulübünün yeni hocası Ramazan Erin ise içinde bulunulan zorlu süreci atlatmak için hep birlikte hareket etmenin önemine değinerek şunları söyledi:  “Öncelikle bizlere birlikte çalışma imkanı sunan onursal kulüp Başkanımız Hacı İhsan Aydın’a Kulüp Başkanımız Siyabend Aydın’a ve değerli yönetici arkadaşlarıma kendim ve ekip arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Diyarbakırspor’un büyüklüğünü anlatmaya gerek yok. Hepimiz bunun farkındayız. Zor bir süreç bizi bekliyor. Puan olarak hiç hak etmediğimiz bir yerde olduğumuzu düşünüyoruz. Biran önce yukarılara tırmanmak için hep beraber çalışıp emek vererek ama sabırla, stres yapmadan, akıllı düşünerek, akılla hareket edeceğiz. Tabii bunu hiçbir zaman tek başımıza gerçekleştiremeyiz. Bu mümkün değil. Teknik boyut olarak antrenman metot ve yöntemleri açısından iyi şeyler yapmaya çalışacağız. Ama bunu gerçekleştirirken, yönetimle, çalışma arkadaşlarımızla, oyuncularımızla birlikte ve her alanda bizimle olan idari personellerimizle birlikte gerçekleştireceğiz. Bunun bir ayağı da basındır. Zor bir süreçten geçiyoruz ve moral, motivasyon açısından değerli görüş ve yazılarınızla bizlere katkı sunabilirsiniz. Bu süreçte az da olsa bir pozitif ayrımcılık bekliyoruz. Hep beraber çalışırsak kentin görmek istediği hedefe ulaşacağımızı düşünüyoruz. Hepimiz açısından hayırlı bir yıl sakatlıksız kazasız belasız başarılı bir yıl olmasını kendim ve ekip arkadaşlarım adına temenni ederim.”

 

‘BU SAATTEN SONRA TAKIMIN HEPSİNİ DEĞİŞTİRME GİBİ BİR LÜKSÜMÜZ YOK’

 

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ramazan Erin, futbolcu değişikliği konusuna dair şunları söyledi: “Hiçbir zaman dünyanın hiçbir ülkesinde hiçbir takımında böyle bir süreçte bütün takımı değiştirme gibi bir imkanımız yok. Öyle bir şey yapmakta çok doğru değil. Takımı en iyi yapmaya çalışacağız. Transferin hiçbir zaman sonu yok. Bu saatten sonra takımın hepsini değiştirme gibi bir lüksümüz yok. Ama bir iki bölgede değerli Başkanım ve arkadaşlarımla beraber bize uyum sağlayacak kriterlerimizi yerine getirecek oyuncular olursa tabii ki onları da transfer etmek isteriz.”

 

‘FUTBOL BİR SEYİR ZEVKİ OLAN BİR OYUN’

 

Muş’ta oynanacak yeni maça ilişkin öncesinde alınacak tedbirlere ilişkin ise Erin, şöyle konuştu: “Tedbir koşununda bu işleri yapacak çok deneyimli bir başkanımız ve yönetim kurulumuz var. Bunun mülki amirlerle görüşmesini veya Türkiye Futbol Federasyonuyla görüşmelerini kendileri yapacaklardır. Sonuçta kimse bir savaşa gitmiyor. Futbol bir seyir zevki olan bir oyun. Bize düşen görev oyunculara o olayı hiç yaşanmamış bir şekilde sadece maça odaklanıp kanalize etmek ve gidip oradan galip gelebilmek için çalışmaktır.”

 

‘BİZ ORAYA MÜCADELEMİZİ SAHADA VERMEYE GİDECEĞİZ’

 

Başkan Aydın da Muş’ta oynanacak ikinci maça ilişkin şunları söyledi: “Biz futbol oynamaya gideceğiz. Futbolumuzu oynayıp duracağız. Kavgaya gitmeyeceğiz. Amacımız orda kavga değil bizim isteğimiz orda hak eden kazansın galip gelsin mücadelesini etsin. Bizde mücadelemizi etmeye gideceğiz oda saha içinde olacak. Muş Valiliği, Muş Emniyeti, mülki amirleri de bununla ilgili tedbir alınacaktır. Bu rezalet Valiliğin, Emniyetin rezaletidir. Oraya giden misafir takımı hiçbir noktada koruyamadılar. 25 tane polis atamıştılar böyle bir maça. Çok amatörceydi. Umarım böyle bir olay bir daha olmaz. Biz oraya mücadelemizi sahada vermeye gideceğiz.”

 

‘HÜKMEN ONLARA MAĞLUBİYET YAZILMASI LAZIM’

 

Tahkim kuruluna başvurularını tamamladıklarını belirten Başkan Aydın, “Tahkim kurulunun her şeyden önce karar vermesi gereken önemli bir konu var. Bir saha içerisine giren, takımımızı yaralayan, takımımıza saldıran taraftar grubuyla bu maçın skoruyla ilgili ne karar verilecek. Hükmen onlara mağlubiyet yazılması lazım. İki hocamıza orada bir saldırı yapılıyor hocamız orda hiçbir şey yapmamasına rağmen maç cezası var. Sedat Keskinsoy futbolcumuza sahada taşla kafasına vuruldu. Başından çok ağır bir darbe aldı. Tam bir fiyaskoydu ama umuyorum bunun karşılığı verilecek. Türkiye’de görülmemiş bir karar verildi. Onlarda 2 oyuncuya 2 maç ceza verilirken. Bizden 3 kişiye 7-8 maç ceza verildi. İnşallah bu durumların önüne geçilir.”

 

‘HAKLI, DÜRÜST, ADİL OLMANIN VERDİĞİ BİR GÜÇ VAR FUTBOLCULARIMIZDA’

 

Başkan Aydın, Muşspor maçından sonra takımın moral ve motivasyonuna ilişkin olarak da şunu söyledi: “Haklı, dürüst, adil olmanın verdiği bir güç var futbolcularımızda. Biz orada mücadelemizi ettik, maçımızı oynadık çıktık.  Haklılığın verdiği bir güç var. Muş maçı Mazıdağı maçına da yansıdı. Ama şuan moraller iyi.”

Kaynak: Editör: Seyfettin EKEN
Etiketler: Diyarbakırspor’un, Başarısı, İçin, Herkes, Üzerine, Düşeni, Yapmalıdır,
Yorumlar
Haber Yazılımı