Ceza İnfaz Kurumunda Mesleki Eğitim Alan Hükümlüler Günde 15 Bin Ekmek Üretiyor
Haber
28 Ekim 2021 - Perşembe 00:42 Bu haber 469 kez okundu
 
Ceza İnfaz Kurumunda Mesleki Eğitim Alan Hükümlüler Günde 15 Bin Ekmek Üretiyor
Diyarbakır Açık Ceza İnfaz Kurumunun fırın atölyesinde, aldıkları eğitimle meslek sahibi olan hükümlü ve tutuklular her gün 15 bin ekmek üretiyor.
Diyarbakır Haberi
Ceza İnfaz Kurumunda Mesleki Eğitim Alan Hükümlüler Günde 15 Bin Ekmek Üretiyor

Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu tarafından, hükümlü ve tutukluların istihdama yönelik meslek edindirilmeleri ve mevcut mesleklerinin geliştirilmesi amacıyla faaliyetler yürütülüyor.

 

Mesleki eğitim verilen hükümlü ve tutuklular, ülke genelindeki ceza infaz kurumlarındaki atölye ve tesislerde öğrendiklerini uygulama yapma imkânı buluyor. Ayrıca tahliyelerinden sonra suçtan uzak durmaları ve yeniden topluma kazandırılmaları kapsamında verilen eğitimler ile tutuklu ve hükümlülerin meslek sahibi olmaları sağlanıyor.

 

30 HÜKÜMLÜ EĞİTİM ALDI, EKMEK ÜRETMEYE BAŞLADI

 

Bu kapsamda Diyarbakır Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan fırın atölyesinde mesleki eğitim alan 30 hükümlü, vardiyalı olarak çalışarak ekmek üretimi yapıyor. Günde 15 bin ekmek üreten hükümlülerin sağlık ve kaza sigortaları yapılırken, verilen maaşla da hem kendi ihtiyaçlarını karşılamaları hem de aile bütçelerine katkıda bulunmaları sağlanıyor.

 

Hükümlü ve tutukluların ürettiği ekmekler ceza infaz kurumları, adliyelere ve anlaşma yapılan bazı resmi kurumlara satılıyor.

 

"İŞYURDU FAALİYETLERİYLE DÜNYAYA ÖRNEK OLMAK İSTİYORUZ"

 

Diyarbakır Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Mustafa Tatlıca, yapılan faaliyetlerle hükümlü ve tutukluları yeniden topluma kazandırmak istediklerini söyledi.

 

Ceza infaz kurumundaki fırında günlük 15 bin ekmek üretimi yapıldığını belirten Kurum Müdürü Tatlıca, hükümlülerin hem meslek öğrendiğini hem de var olan mesleklerini geliştirdiklerini belirterek, "Fırın atölyemizde misyonumuz hükümlü ve tutukluların iş yurdu faaliyetlerine katılımlarını sağlayarak, meslek edindirmek ya da var olan mesleklerini geliştirerek topluma onları yeniden kazandırmak. Hükümlülerin tekrar suç işlemesini engelleyerek, dışarda mesleklerini devam ettirmeleri, ailelerine, devlete ve millete faydalı birey olmasını amaçlıyoruz. Bu çalışmalarımızla iş yurdu faaliyetinin dünyaya örnek olmasını hedefliyoruz. Hükümlülerimize faydalı olduğumuzda, meslek kazandırdığımızda ve onların güler yüzünü gördüğümüzde biz de mutlu oluyoruz." dedi.

Kaynak: (İLKHA) - İlke Haber Ajansı Editör: Seyfettin EKEN
Etiketler: Ceza, İnfaz, Kurumunda, Mesleki, Eğitim, Alan, Hükümlüler, Günde, 15, Bin, Ekmek, Üretiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı