Camilerde teravih kılamama hüznü yaşanıyor
Haber
12 Nisan 2021 - Pazartesi 22:04 Bu haber 610 kez okundu
 
Camilerde teravih kılamama hüznü yaşanıyor
Coronavirus gölgesinde başlayan Ramazan'da camilerde teravih kılınamaması Müslümanları hüzünlendiriyor.
Din & Toplum Haberi
Camilerde teravih kılamama hüznü yaşanıyor

Her yıl ilk teravih namazıyla dolup taşan camiler, Covid-19 salgını nedeniyle geçen Ramazan olduğu gibi bu yıl da en sessiz ve mahzun günlerini yaşıyor.

Salgından önceki teravihlerde dolup taşan Mardin’in Midyat ilçesindeki  Hacı Kasım Altunkaya Camisi, adeta boş kaldı. Camide yasaklanması nedeniyle teravihler evlerde kılındı.  

Vakit namazlarının kılınmasına izin verilmesine rağmen boş kalan cami, ilk teravih vaktinde namaz için camiye gelen cemaatini hüzne boğdu.

HABERİN VİDEOSUNU İZLE 

Cami minaresinden yükselen yatısı ezanın ardından, yatsı namazı kılınarak salgının bitmesi için dua edildi.

Yatsı namazını camide kıldıktan sonra teravih için evlerine dönen vatandaşlar, üzgün olduklarını belirttiler.

 Mehmet Şerif Dağ

“Allah bu hastalığı İslam âlemi ve tüm dünyadan kaldırsın. Bu şekilde dua ediyoruz. İnşallah Ramazan ayı vesilesiyle duamız kabul olur. Tüm Müslümanlar namaz kılacak, oruç tutacak. Rabbim kabul eylesin. Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde hastalık belki orada olabilir ama burada niye teravih yasak. Aslında teravihin burada kılınmasına izin verilmesi lazımdı. Biz de evde kılacağız. Allah bizi afetsin. Rabbimizden bir an önce bu hastalığı kaldırmasını niyaz ediyoruz. Ramazan boyunca bu duayı yapacağız. Tüm Müslümanlar kardeştir. Bu kardeşliğimizi devam ettirmeliyiz. Birbirimize dua edeceğiz. Birbirimizi sevmeliyiz ki , Allah da bizi korusun. Bu hastalığı kaldırsın.” dedi


Selman Gökçe

Camilerde teravih kılınmasına izin verilmemesine tepki gösteren Selman Gökçe, “ Kongre, newroz, yürüyüş hepsi serbest , ama en çok tedbirlere uyulan camilere gelince yasak konuluyor. Bu bizi üzdü. Teravihimizi camide kılmak isterdik. Artık evlerimizde 10 rekât bile olsa kılacağız inşallah. Rabbim tüm İslam aleminden bu coronayı uzak tutsun. Bizlere de şifa verisin. Zulüm altında yaşayan ve Yusufilerin kurtuluşuna vesile olsun .” diye konuştu.

Ferhat Ece ve Abdulbaki Gül de Coronavirus'ün bitmesi için dua ederek teravihlerin camide kılınmasından yana olduklarını ifade ettiler. (İLKHA)

 
 
Kaynak: Editör: Süleyman TUNÇ
Etiketler: Camilerde, teravih, kılamama, hüznü, yaşanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı