BATMAN ÜNİVERSİTESİ’NDE ‘SÜPER BİLGİSAYAR MERKEZİ’ KURULDU
Haber
23 Eylül 2021 - Perşembe 15:44 Bu haber 1167 kez okundu
 
BATMAN ÜNİVERSİTESİ’NDE ‘SÜPER BİLGİSAYAR MERKEZİ’ KURULDU
Üniversitenin Merkez Kütüphanesi içerisinde bulunan Süper Bilgisayar Merkezi, akademik personelin yanı sıra tüm öğrenci ve vatandaşların hizmetine sunulduğu bildirildi.
Eğitim Haberi
BATMAN ÜNİVERSİTESİ’NDE ‘SÜPER BİLGİSAYAR MERKEZİ’ KURULDU

Batman Üniversitesi bünyesinde “Süper Bilgisayar Merkezi” kuruldu. Merkez ile bilim insanlarının sayısal hesaplama, makine öğrenmesi, derin öğrenme ve görüntü işleme gibi yüksek performans için yüksek donanımsal yeterlilik gerektiren çalışmalarda daha hızlı ve etkin sonuçlar elde etmelerine imkân sağlanacak.

 

Merkez ile ilgili yazılı açıklamalarda bulunan Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, çağın ihtiyaçlarına göre hareket etmeye özen gösterdiklerini ve özellikle pandemi döneminde hayata giren online eğitimle birlikte bilgisayarlara duyulan ihtiyacın arttığını söyledi.

 

Yeni eğitim-öğretim dönemi ile birlikte kısıtlı imkânlara sahip olan öğrencilerin özellikle bu merkezden faydalanmasını amaçladıklarını anlatan Rektör Demir, açıklamasına şöyle devam etti; “Batman Üniversitesi olarak daha modern ve kaliteli bir eğitim amaçlıyoruz. Dijitalleşme ile birlikte teknolojiye duyulan ihtiyaç artmış bulunmaktadır. Biz de alt yapılarımızı bu yönde düzenliyoruz. Öğrencilerimizin eğitimlerine kesintisiz devam edebilmeleri için Süper Bilgisayar Merkezini üniversitemize kazandırdık ve bu merkezden herkesin istifade edebilmesini sağlıyoruz.”

 

Şehrin imkânlarını da göz önünde bulundurarak üniversite-şehir bütünleşmesine katkı sağlamayı amaçladıklarını anlatan Rektör Demir, teknolojiye ihtiyaç duyan ve kısıtlı imkânlara sahip olan herkese hitap edebilmeyi istediklerini kaydetti.

Kaynak: (İLKHA) - İlke Haber Ajansı Editör:
Etiketler: BATMAN, ÜNİVERSİTESİ’NDE, ‘SÜPER, BİLGİSAYAR, MERKEZİ’, KURULDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı