BAKAN KOCA: AŞILARIN YAYGINLAŞMASIYLA BİRLİKTE OKULLARIN AÇIK KALMASINDA ISRARCIYIZ
Haber
23 Eylül 2021 - Perşembe 02:11 Bu haber 985 kez okundu
 
BAKAN KOCA: AŞILARIN YAYGINLAŞMASIYLA BİRLİKTE OKULLARIN AÇIK KALMASINDA ISRARCIYIZ
Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yazılı açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu'nun yaygınlaşan aşılarla birlikte artık okulların en son kapanan değil asla kapanmayan kurumlar olması konusunda ısrarcı olduklarını söyledi.
Sağlık Haberi
BAKAN KOCA: AŞILARIN YAYGINLAŞMASIYLA BİRLİKTE OKULLARIN AÇIK KALMASINDA ISRARCIYIZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından yazılı bir açıklama yayınladı. Toplantıda, artan vaka sayıları, yüz yüze eğitim ve aşılanma konuları ele alındı.

 

OKULLAR KAPANMAYAN KURUMLAR OLMALI

 

Eğitim kurumlarının kapatılmaması için ısrarcı davranılacağı belirtilen açıklamada, "Bilim Kurulumuz yaygın aşılamadan önce en son kapananın tüm derecelerde okullar olmasını en erken açılanın ise yine okullar olmasını ısrarla belirtmişti. Aşının yaygınlaşması ile birlikte artık okulların en son kapanan değil asla kapanmayan kurumlar olması konusunda ısrarlıdır." denildi.

 

"VAKA SAYILARI VE CAN KAYIPLARI ÇOK YÜKSEK

 

Bilim Kurulu Toplantısı'nda salgının seyrindeki tehdit edici durum, okullardaki seyri ve aşı programının değerlendirildiğini belirten bakan Koca, "Son 3 haftayı içine alan dönemde artan hareketlilik ile birlikte yaka sayılarında yaşanan artış, kontrolü güç sınırlara yaklaşıyor. Salgının başladığı günden bu yana bildiğimiz üzere hastalığı kapan bir kişi yaklaşık 3 kişiye bulaştırıyor. Bu durum salgının kontrol altına alınmasını güçleştirmeye devam ediyor. Kayıplarımız benzer şekilde yüksek seyrediyor. Aşının varlığı en büyük gücümüz. Buna rağmen yaka sayısı ve kayıplarımız artarken tedbirlere uyumda ise buna paralel bir artış olmuyor. Daha üzücü olan ise tedbirlere uymakta gevşeklik gösterdiğimiz ortadadır." dedi.

 

"HATIRLATMA DOZLARI GELENLER YAPTIRMALI"

 

Salgının aşı ile engellenebileceğini hatırlatan bakan Koca, "Aşıların etkisini güçlü şekilde gösterdiği sınırlı bir zaman dilimi var. Bu zaman diliminde toplumun büyük bölümünü aşılayamazsak, aşılanmasının üzerinden uzunca süre geçen vatandaşlarımız tekrar tehdide açık hale gelebilir. Aşılanmayanlar arasında virüs dolaşımda kaldıkça kısır bir döngü ile karşılaşmamız kaçınılmaz. Kısır döngüyü kıracak olanın hızla aşılanmak ve hatırlatma dozları olduğunu tespit edip uygulamaya aldık. Hatırlatma dozu zamanı gelmiş olan vatandaşlarımızın hızla aşılanmaları bu açıdan son derece gereklidir." diye konuştu.

 

"ANNE ADAYLARIMIZ TEREDDÜT ETMEDEN AŞILARINI OLMALILAR"

 

Bakan Koca, "Bilim Kurulumuz bağışıklık sistemi zayıf olan vatandaşlarımızı özel olarak ele almış aşı olma durumlarını değerlendirmiştir. Bu durumda olan vatandaşlarımızın aşılarını tamamlamak üzere özel bir çalışma yürütüyoruz. Benzer durumda gebelerimizin de hastalığa yakalanmalarında artış yaşanmıştır. Bu salgının seyrinde yeni bir durum. Gebelerimizin aşı olmalarında bir tereddüt olmaması gerektiği bir kere daha bilim kurulumuzca ortaya konmuştur. Anne adaylarımız tereddüt etmeden aşılarını olmalılar." şeklinde konuştu.

 

"OKULLARIN AÇIK KALMASINDA ISRARCIYIZ"

 

Okulların salgının seyri açısından yakın takiplerinde olduğu bir alan olduğunu vurgulayan bakan Koca, şöyle konuştu; 6 Eylül'den beri okullarımızda çıkan her vakayı dikkatle izliyoruz. Yaş gruplarının aktif vakalar içindeki dağılımında bir değişiklik olup olmadığını takip ediyoruz. Bugüne kadar alarm veren bir durum olmadığını ve yüz yüze eğitimin olumlu şekilde devam ettiğini görüyoruz. Endişeye mahal verecek bir durum olmadığını bilmenizi isterim. Bilim Kurulumuz yaygın aşılamadan önce en son kapananın tüm derecelerde okullar olmasını en erken açılanın ise yine okullar olmasını ısrarla belirtmişti. Aşının yaygınlaşması ile birlikte artık okulların en son kapanan değil asla kapanmayan kurumlar olması konusunda ısrarlıdır. Eğitimin süreleri, günlere dağılımı, sınıfların ikili ya da üçlü öğretime geçmesi, ders sürelerinin azaltılması gerekirse hafta sonları da eğitim yapılması dâhil tüm alternatiflerin uygulanması konusunda kararlıdır. Bölgesel olarak gerekmesi halinde il hıfzıssıhha kararı ile tüm tedbirlerin hayata geçirilerek tüm derecelerde okulların açık kalmasında ısrarcıdır.

 

"İKİNCİ DOZ AŞILARIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ"

 

Aşı programlarının plana uygun şekilde devam ettiğini belirten bakan Koca, son olarak şu ifadelere yer verdi; "Hızla, hedef nüfusumuz en az iki doz aşılı hale geldiğinde salgının kısır döngüsü sona ermiş olacak. Bildiğiniz gibi 2 doz aşılanma oranlarını gösteren haritamız artık yayında. Bu bize yeni bir hedef gösteriyor. İlk doz aşılanma oranlarını gösteren haritamız çok büyük ölçüde maviye döndü. Şimdi sıra ikinci doz aşılanma oranlarımızı gösteren haritamızın maviye dönmesinde. Bunu hep birlikte başarabiliriz."

Kaynak: (İLKHA) - İlke Haber Ajansı Editör:
Etiketler: BAKAN, KOCA:, AŞILARIN, YAYGINLAŞMASIYLA, BİRLİKTE, OKULLARIN, AÇIK, KALMASINDA, ISRARCIYIZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı