Ayhan Bilgen’den yeni parti açıklaması: “Şöhretler kadrosu kurmayacağız”
Haber
11 Kasım 2021 - Perşembe 22:52 Bu haber 1523 kez okundu
 
Ayhan Bilgen’den yeni parti açıklaması: “Şöhretler kadrosu kurmayacağız”
Eski HDP Parti Sözcüsü ve eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, kendisinin kuracağı iddia edilen yeni parti hakkında açıklamalarda bulundu. Bilgen, “Bir şöhretler kadrosu kurmayacağız ama Türkiye’de hepimizin ihtiyaç duyduğu, vicdanın sesini, adaletin, hakikatin mücadele zeminini kurmaya çalışacağız” dedi.
Siyaset Haberi
Ayhan Bilgen’den yeni parti açıklaması: “Şöhretler kadrosu kurmayacağız”

Eski HDP Milletvekili Ayhan Bilgen, Şanlıurfa 4. Ulusal Kitap Fuarı’na katılmak için geldiği kentte Ajans Urfa’ya özel açıklamalarda bulundu.

Yeni parti kuracağı ileri sürülen Bilgen, Türk siyasetindeki parti bolluğuna dikkati çekti.

“Siyasette rozet, amblem ve tabela kaosu yaşıyoruz” diyen Bilgen, Türkiye siyasetinde 110 civarında parti bulunduğu bilgisini verdi. Bilgen, “Peki bu anlamda 110 fikir var mı? 110 çözüm var mı? Ne yazık ki hayır, yok. O zaman bu kadar parti neden var sorusunun cevabı galiba kişisel çıkarlar ya da dar gruplaşmalar üzerinden cevaplaması gerekiyor” dedi.

“ETE KEMİĞE BÜRÜNMESİ KAÇINILMAZ”

Bilgen, siyasette yeni bir anlayış ve çalışma ahlakı inşa edilmesi gerektiğine vurgu yaparak, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti’nde yeni bir tarz, yeni bir söz, yeni bir siyaset anlayışı ve çalışma ahlakı inşa edebilirsek, bunun fikri olgunlaşmasını sağlayabilirsek, belki Türkiye’de söylenmeyeni, toplumla tartışılmayanı, konuşulamayanı, bir ortak paydayı toplumsallaştırmayı başarabilirsek, elbette bunun ete kemiğe bürünmesi, bir kurumsallık kazanması ve toplum önünde bir sınavdan geçmesi de kaçınılmazdır. Dolayısıyla Türkiye’nin siyasi bir fikir ve siyaset yapma biçimine ihtiyacı var, bunun partileşmesi toplumsal taleple şekillenebilir.”

Bilgen, partileşmenin toplumun katkısı ve sahiplenmesiyle olabileceğini belirterek, “Yoksa bir kişinin karar vermesi veya hevesiyle siyaset etmeye kalkarsanız, Türkiye siyasetindeki partilerden birisi olursunuz” ifadesini kullandı.

“KİŞİ MERKEZLİ SİYASETİ SORUNLU GÖRÜYORUZ”

Toplumun ihtiyaçlarına yönelik çalışma yürüttüklerini dile getiren Bilgen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu ihtiyacın nasıl bir çerçevede şekillenmesi gerektiğine ilişkin çalışma yapıyoruz. Türkiye’nin sorunlarına nasıl çözüm bulabiliriz, nasıl bir örgütlenme modeli ile daha kuşatıcı, daha kapsayıcı olan, siyasetten uzak duran, siyasetteki çürümeyi yozlaşmayı kendisine yakıştıramadığı için siyasete mesafeli duran, siyasete girip bir süre sonra orada tutunamayan, onuncu köyden kovulan bir siyasi platformu inşa etmeye çalışıyoruz. Bunun hangi takvimde, ne kadar karşılık bularak siyasal bir özneye dönüşeceğini önümüzdeki dönem çalışmalarla şekillenecek. Biz kişi merkezli siyaseti sorunlu görüyoruz, şöhretli, namlı insanlardan Türkiye’ye söylenecek pek bir söz yok.”

“ARTIK MİADINI DOLDURDU”

HDP eski Milletvekili Ayhan Bilgen, geçmişte siyaset yapanların Türkiye’ye bir özür borcu olduğunu belirterek, ülkeye önce güven verilmesi, siyasete dair umudun yeşertilmesi gerektiğini ifade etti.

 

“Biz her şeyi biliyoruz zaten, bütün doğruları biz yaptık, dolayısıyla onu yine biz yaparız modunda bir siyaset artık miadını doldurmuştur” diyen Bilgen, böyle bir yaklaşımın yeni kuşaklar için hiçbir şey ifade etmediğini kaydetti.  

“ŞÖHRETLER KADROSU KURMAYACAĞIZ”

Bilgen, gençlerin ve kadınların siyasete uzak durmalarının en önemli sebebinin siyasetteki yıpranmalar olduğunu belirterek, arkadaşlarıyla yapmak istediklerini şöyle anlattı:

“Biz daha yatay, daha doğrudan, daha yerel ve daha önce hiç siyasete girmemiş fakat ülkeyle ilgili kaygısı olan, umudu olan, sözü olan, çabası olan, bu ülkeyi seven ve bu ülke için bir şeyler yapmak isteyen insanları buluşturmaya çalışacağız. Bir şöhretler kadrosu kurmayacağız ama Türkiye’de hepimizin ihtiyaç duyduğu, vicdanın sesini, adaletin, hakikatin mücadele zeminini kurmaya çalışacağız.”

Özlem ÇELİK\AJANS URFA

Kaynak: (AJANS URFA ) - AJANS URFA Editör: Mustafa ÇALIŞKAN
Etiketler: Ayhan, Bilgen’den, yeni, parti, açıklaması:, “Şöhretler, kadrosu, kurmayacağız”,
Yorumlar
Haber Yazılımı