Asgari ücret için ilk rakam ortaya çıktı!
Haber
18 Ekim 2021 - Pazartesi 23:16 Bu haber 1008 kez okundu
 
Asgari ücret için ilk rakam ortaya çıktı!
Asgari ücretle çalışan milyonlarca işçi yeni yıl için zam görüşmelerine odaklandı. Oranın belirlenmesinde enflasyon kritik öneme sahip. Merkez Bankası, yılsonu enflasyon tahminine göre2022 yılında net asgari ücretin 3 bin 447 lira 50 kuruşa çıkması bekleniyor.
Gündem Haberi
Asgari ücret için ilk rakam ortaya çıktı!

2022 yılı asgari ücret zammı için geri sayım başladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu her yıl aralık ayında toplanıyor. 4 kez toplanan komisyon nihai kararını görüşmelerin ardından açıklıyor. Görüşmelere az bir süre kala asgari ücret zammına ilişkin tahminler de dile getirilmeye başlandı. Zammın belirlenmesinde en belirleyici aktör enflasyon olacak.

 

YÜZDE 22 ZAM BEKLENİYOR

Geçtiğimiz yıllarda enflasyona göre belirlenen asgari ücretin bu yıl da aynı şekilde hesaplanması bekleniyor. Merkez Bankası anketine göre, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 17,63 oldu. Bu rakamdan yola çıkılırsa şimdiye kadar işleyen formül ile asgari ücret artışı enflasyonun 5-6 puan üzerinde olacağını ön görülebilir. Bu da asgari ücret artışının en az yüzde 22 civarında olacağını gösteriyor.

 

BİHA

Kaynak: (AJANS URFA ) - AJANS URFA Editör: Mustafa ÇALIŞKAN
Etiketler: Asgari, ücret, için, ilk, rakam, ortaya, çıktı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı