6-8 Ekim Şehitleri Şehadetlerinin 7'nci Yılında Kabirleri Başında Anıldı
Haber
08 Ekim 2021 - Cuma 09:16 Bu haber 670 kez okundu
 
6-8 Ekim Şehitleri Şehadetlerinin 7'nci Yılında Kabirleri Başında Anıldı
2014 yılında PKK yandaşlarınca 6-8 Ekim olaylarında katledilen Şehid Yasin Börü ve arkadaşlarının şehadetlerinin 7'nci sene-i devriyesinde HÜDA PAR'ın organize ettiği programla yakınları ve dava arkadaşları tarafından kabirleri başında yad edildi.
Diyarbakır Haberi
6-8 Ekim Şehitleri Şehadetlerinin 7'nci Yılında Kabirleri Başında Anıldı

Şehadetlerinin 7'nci yılı münasebetiyle HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından merkez Bağlar ilçesi Yeniköy Asri Mezarlığında program düzenlendi.

 

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'nun da katıldığı program Muhammed Emin Yılmaz'ın okuduğu Yasin-i Şerif ile başladı.

 

Cengiz Aydın'ın sunuculuğunu yaptığı programda açılış konuşması yapan HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Faruk Dinç, Kobani'de Kürtlere destek olmak bahanesiyle doğu bölgesinde dindar Kürtlerin hedef alındığını belirterek doğunun çeşitli illerinde onlarca Kürdün katledildiğini söyledi.

 

"İSLAM'LA ÖZGÜR OLDUĞUMUZUN DELİLİ BURADA YATAN ŞEHİTLERİMİZ VE AYAKTA DURAN ŞAHİTLERİMİZDİR"

 

Dinç, "Öyle bir şekilde katledildiler ki, Kürtlerin kültüründe bulunmayan bir vahşetle şehid edildiler. Bu, içimizdeki bir kültür değil, Amerika'nın kültürüdür. Onların şerbetini içmişler, Kürtlerin şerbetini içen bu zulümleri yapamaz. Bugüne kadar böyle bir vahşete şahit olmadık." ifadelerin kullandı.

 

PKK ve yandaşlarına önemli mesajlar veren Dinç, "Şehitlerin katilleri de bilsin ki bizler annemizden hür olarak doğduk. İslam'ı seçtikten sonra kölelik zincirini kırıp attık ve onlar bilsinler ki biz asla Amerika'ya ve Batı'ya uşaklık edecek değiliz. Kimse bizi köleleştiremez. Aziz İslam'la özgür olduğumuzun bir delili de burada yatan şehitlerimiz ve sizin gibi ayakta duran şahitlerimizdir." dedi.

 

"TARİHTE BENZERİNE ÇOK AZ RASTLANAN BİR VAHŞETLE ÖLDÜRDÜLER"

 

Dinç'in konuşmasının ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşan HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Yasin Börü ve arkadaşlarının başlattığı iyilik hareketine değinerek "Zalimler, onları ve iyilik hareketini durdurabilecekleri zannıyla onlara hücum ettiler ve tertemiz bedenlerini delik deşik ettiler, yüksekten attılar, arabayla ezdiler, yaktılar. Tarihte benzerine çok az rastlanan bir vahşetle öldürdüler. Onlar da Kürt’tü ama Müslüman kimlikleri nedeniyle hedefe kondular. Suçları 'Rabbimiz Allah’tır' demekti." dedi.

 

Yaşanan vahşeti, Müslüman Kürt kimliğinin reddedilmesi ve yok edilmesi çabası olarak tanımlayan Yapıcıoğlu, "Toplumun bir kesiminin sistematik bir şekilde hedef gösterilmesi ve sivil halka karşı yapılan bu katliam kelimenin tam anlamıyla 'insanlığa karşı suç'tur. Bu katliam sistemli bir şekilde hazırlandı. Haftalar öncesinden hazırlıkları yapıldı. Toplumun dindar kesimi hedef olarak gösterildi." ifadelerini kullandı.

 

Program HÜDA PAR merkez Sur İlçe Başkanı Ercan Şenol'un yaptığı dua ile sona erdi.

Kaynak: (İLKHA) - İlke Haber Ajansı Editör: Seyfettin EKEN
Etiketler: 6-8, Ekim, Şehitleri, Şehadetlerinin, 7'nci, Yılında, Kabirleri, Başında, Anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı