Yazı Detayı
03 Ağustos 2020 - Pazartesi 11:06 Bu yazı 281 kez okundu
 
İman Hakikatları Dersleri 2
Abdullah ADEMOĞLU
 
 

"Hayatın lezzetini ve zevkini isterseniz, hayatınızı iman ile hayatlandırınız ve feraizle zînetlendiriniz ve günahlardan çekinmekle muhafaza ediniz. "
         
         Tevhid iki kısımdır. Meselâ: Nasılki bir çarşıya ve bir şehre büyük bir zâtın mütenevvi malları gelse, iki çeşitle onun malı olduğu bilinir. Biri; icmalî, âmiyanedir ki: "Bu kadar azîm mal, ondan başka kimsenin haddi değil ki sahib olabilsin." Fakat böyle âmi bir adamın nezaretinde çok hırsızlık olabilir. Parçalarına çok adamlar sahib çıkabilir. İkinci çeşit odur ki; her denk üzerinde yazıyı okur, her bir top üstünde turrayı tanır, herbir ilân üstünde mührünü bilir bir surette "Herşey o zâtındır" der. İşte şu halde herbir şey o zâtı manen gösterir.
   Aynen öyle de: Tevhid dahi iki çeşittir:
   Biri: 
 Amiyane ve zahirî tevhiddir ki, "Cenab-ı Hak birdir, şeriki,benzeri, naziri yoktur, bu kâinat onundur."
   İkincisi: 
   Hakikî Tevhiddir ki, herşey üstünde kudretinin sikkesini ve rububiyetinin hatemini ve kaleminin nakşını görmekle doğrudan doğruya herşeyden onun nuruna karşı bir pencere açıp onun birliğine ve her şey onun kudret elinden çıktığına ve uluhiyetinde ve rububiyetinde ve mülkünde hiçbir vechile, hiçbir şeriki ve muîni,yardımcısı olmadığına, şuhuda yakın bir yakîn ile tasdik edip iman getirmektir ve bir nevi huzur-u daimî elde etmektir.
       Cenab-ı Hak buyuruyor: "Göklerde ve yerde nice deliller vardır ki yanlarına uğrarlar da onlardan yüzlerini çevirerek geçerler.(Yusuf 105)"
        Yukarıda hakiki tevhidi, amiyane olan tevhidden ayıran en ehemmiyetli husus bu ayette ifade edildiği gibi her şey üstünde Allah'ın kudretinin mührünü,sikkesini,turrasını okuyabilmekten geçiyor.Biz bu yazımızda o hadsiz mühürlerden ,hatemlerden mevcudatın yüzlerinde gözle açık bir şekilde müşahede ettiğimiz, tevhidin en kuvvetli delili ve kudretin en hayretli mu'cizesi olan Allah' ın Fettah ismiyle basit bir maddeden suretleri açmasını izah etmeye çalışacağız.
         Fettah;çokça açan,açıcı demektir.Cenab-ı Hak , Fettah isminin tecellisiyle basit bir maddeden ayrı ayrı, çeşit çeşit, hadsiz muntazam suretleri  beraber, her tarafta bir anda, bir fiil ile açar. Evet nasıl ki umum kâinata ayrı ayrı hadsiz varlıklar; çiçekler ve hayvanlar  misillü, Fettah ismiyle her birisine münasib bir muntazam tarz ve bir seçkin,diger mahlukattan ayrı suretini fettahiyetiyle gayet kolay ve çabuk ve mükemmel açmış, vermiş. Aynen öyle de, fakat daha mu'cizatlı olarak; zemin bahçesinde dörtyüz bin hayat sahiblerine dahi, her birisine gayet san'atlı ve hikmetli ve ölçülü ve zinetli ve seçkin bir suret vermiş.
         Botanik ve zooloji fenlerinin şehadetiyle canlılarda bu suretleri açma hadisesinde öyle bir ihata ve şümûl ve sanat var ki, birtek Vahid ve Ehad olan ve herşeyde herşeyi görebilecek ve yapabilecek bir sonsuz kudret sahibi bir Zattan başka hiçbir şey bu cemiyetli ve ihatalı fiile sahip olamaz. Çünkü bu suretleri açma fiili ise, her yerde ve her anda bulunan, nihayetsiz bir kudretin içinde nihayet derecede bir
hikmet, bir dikkat, bir ihata ister. Ve böyle bir kudret ise, ancak bütün kainatı idare eden birtek Zat'ta bulunabilir.        
           "Sizi annelerinizin karnında bir yaratılıştan öbürüne geçirerek üç (kat) karanlık içinde oluşturuyor. İşte Rabbiniz olan Allah budur. Mülk (mutlak hakimiyet) yalnız onundur. Ondan başka hiçbir ilah yoktur. O halde nasıl oluyor da haktan döndürülüyorsunuz?(Zümer 6)"
         "Şüphesiz yerde ve gökte Allah'a hiçbir şey gizli kalmaz.O, sizi rahimlerde, dilediği gibi şekillendirendir. Ondan başka ilâh yoktur. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir(Âl-i İmran 5-6)
         Evet mesela, zikredilen ayetlerin ferman ettikleri gibi üç karanlik içinde bütün validelerin erhamında insanlarin suretlerini ayrı ayrı, mizanlı, imtiyazlı, zinetli ve intizamlı olarak; hem şaşırmadan, yanlış etmeden, karıştırmadan basit bir maddeden açmak ve yaratmak olan fettahiyet ve umum yer yüzünde aynı kudret, aynı hikmet, aynı sanatla umum insanları ve hayvanları ve nebatları,bitkileri ihata eden bu suretleri açma hakikatı; vahdaniyetin en kuvvetli bir bürhanıdır. Çünkü ihata etmek bir vahdettir; şirke yer bırakmaz.
        Mesela bir ressam yüz tane birbirine benzemeyen portre yapmak istese her birini farklı yapabilmek için hepsini göz önünde bulundurarak hareket etmek zorundadır.Yani doksan dokuz resmi yaptı yüzüncü portre için bütün resimlere bakıp ancak o zaman farklı bir yüz şekli çize bilir.Aynen bu misal gibi Cenab-ı Hak Hz.Adem'den kıyamete kadar yarattığı insanların herbirini simasıyla,sesiyle,parmak iziyle,dokusuyla vb.bir çok özelliği ile farklı yaratmış.   İnsanın yüzünde Âdem zamanından tâ kıyamete kadar gelmiş ve gelecek bütün insan fertleri birden gözü önünde bulunmayan ve herbirine karşı o tek yüzde birer farklı alamet  koymayan ve o küçük yüzde hadsiz farklı alamet bırakmayan bir sebeb, bir tek insanın yüzündeki vahdaniyet hatemine  icad cihetiyle el uzatamaz. Evet insanın yüzüne o sikkeyi o farklı mührü koyan zât, elbette bütün insan ferdleri gözü önünde ve ilmi dairesindedir ki, herbir insanın sîması göz, kulak, ağız gibi esas azalarda birbirine benzediği halde, birer farklı alamet ile, hiçbirisine tamam benzemez. Nasılki o sîmada, o yüzde göz, kulak gibi a'zâların umum efradında birbirine benzediği, o insan nevinin  Sâni'i bir, vâhid olduğuna şehadet eden bir  tevhid mührüdür; öyle de: insan hukukunun muhafazası için diger türlerden farklı olarak, o sîmalarda birbirine iltibas olmamak,karıştırılmamak ve birbirinden ayırmak için, hikmetli pek çok alâmetle ayrılmaları, o Sâni'-i Vâhid'in iradesini, ihtiyarını,arzusunu ve istediğini istediği tarzda göstermekle beraber, ayrı ve çok ince bir ehadiyet mührü oluyor ki; bütün insanları, hayvanları, belki kâinatı halketmeyen bir zât, bir sebeb o sikkeyi o fettahiyet mührünü koyamaz.
        Bu her mahluka has,ona mahsus suret açmak,bitki ve hayvanlarda öyle olduğu gibi bütün varlıklarda da böyledir.Bediüzzaman Hazretleri talebelerine dermiş;bana birbirine benzeyen iki dağ gösterin veya iki taş gösterin.Yok her şey özel yaratılmış.Bu hiçbir şeyde tesadüfün,tabiatın veya kendi kendine olmuş gibi safsataların yeri olmadığını gösteriyor. Herşey kendi lisanıyla,haliyle,tavrıyla kendi özel yaratılışıyla Allah'ı Fettah ismiyle ve daha bir çok isimleriyle bize tanıttırıyor.Çünkü bir olan,tek olan ancak birden gelir.İman tevhidi, tevhid teslimi, teslim tevekkülü, tevekkül saadet-i dâreyni iktiza eder.
    Yazar: Abdullah ADEMOĞLU

 
Etiketler: İman, Hakikatları, Dersleri, 2,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fatih Karagümrük
7
0
0
1
2
3
2
Galatasaray
6
0
0
0
2
2
3
Alanyaspor
6
0
0
0
2
2
4
Fenerbahçe
4
0
0
1
1
2
5
Hatayspor
4
0
0
1
1
2
6
Antalyaspor
4
0
0
1
1
2
7
Beşiktaş
4
0
0
1
1
2
8
Göztepe
4
0
0
1
1
2
9
Kayserispor
3
0
1
0
1
2
10
Sivasspor
3
0
1
0
1
2
11
BB Erzurumspor
3
0
1
0
1
2
12
Kasımpaşa
3
0
1
0
1
2
13
Denizlispor
1
0
1
1
0
2
14
Yeni Malatyaspor
1
0
1
1
0
2
15
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
16
Trabzonspor
1
0
1
1
0
2
17
Gaziantep FK
1
0
1
1
0
2
18
Konyaspor
1
0
0
1
0
1
19
MKE Ankaragücü
0
0
1
0
0
1
20
Çaykur Rizespor
0
0
2
0
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
3
0
0
3
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Diğer Sitelerimiz