Yazı Detayı
15 Ekim 2019 - Salı 22:15 Bu yazı 405 kez okundu
 
GELMİŞ GEÇMİŞ EN BÜYÜK ÇİN EKONOMİ PROJESİ: TEK YOL TEK KUŞAK
Ömer DUMAN
 
 

Proje, ilk kez Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping’in 2013 yılı sonlarına doğru Orta Asya ve Güney Asya ülkelerine yaptığı ziyaretler sırasında dünyaya duyurulmuştu.

 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler(SBUİ) Yüksek lisans öğrencisi olarak dünya siyasetini hemen her gün takip etmekteyim. Dünya siyasetini bu kadar takip ederken gerek siyasi savaşlar gerekse ekonomik savaşlar gündemi belirlemekte. Bu şiddet dolu gündemi bırakıp ileriki yıllarda ve gelecekte tıpkı büyük ticaret yolu olan İpekyolu gibi büyük bir önem arz edecek olan Çin’in Tek Yol Tek Kuşak projesini ayrıntılarına değineceğim.

Çin denince akla gelen nelerdir?

Çin denince Çekik gözlüler, Çin prensesleri, tarihteki eski Çin, Budizm, 1.5 milyarlık nüfus, Çin seddi, İç savaş, komünist devrim, Şanghay, Hong Kong, çakma Çin malları, Tibet, Doğu Türkistan, aşırı kalabalık ve dev bir coğrafya, Şanghay İÖ içindeki yeri, BM’nin veto gücü ve İpekyolu akla gelmektedir.

Bu bilgiler doğrultusunda kısaca İpekyolu’ndan bahsedecek olursak;

İpekyolu tarihten beri büyük bir öneme sahip olmakla birlikte Milattan yüzyıllar önce Mısırlılar, daha sonra da Romalılar, Çinlilerden ipek satın alınmasıyla bunun taşımasını İngilizce de Silk Road olan İpekyolu üzerinde taşımaktaydılar. Alınan malların İpekyolu üzerindeki güzergâhları izleyen kervanlarla sağlanırdı. Sonuç itibarı ile İpekyolu, Çin'den başlayarak Anadolu ve Akdeniz aracılığıyla Avrupa'ya kadar uzanan ve dünyaca ünlü ticaret yoluydu.

‘’Bilindiği üzere İpek Yolu yalnızca tüccarların değil, tarih boyunca Doğu'dan Batı'ya ve Batı'dan Doğu'ya bilgelerin, orduların, fikirlerin, dinlerin ve kültürlerin de yolu olmuş.’’ İpekyolu’nun yeni versiyonu ise Tek Yol Tek Kuşak.

Tek Yol Tek Kuşak Adlandırmaları

Bu proje, Tek Kemer Tek Yol, Yeni İpek Yolu Projesi, Çin’in Marshall Planı, Kazan Kazan(Win Win), İpek Yolu Ekonomik Kuşağı gibi isimler ile anılmaktadır.

‘’Projenin kara ve denizden iki önemli uluslararası ticaret güzergâhı bulunuyor; kuşak kısmını oluşturan İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve yol kısmını oluşturan Deniz İpek Yolu.’’

PROJENİN EKONOMİK HEDEFLERİ

Küresel bir sitem olmaya aday olan bu proje bir den fazla hedef ve vizyonu kendi içerisinde barındırmakta. ‘’Uluslararası ticaret, Ticaret Ortaklığı, Yatırımlar, Serbest ticaret, Kalkınma, Finansal Yardım, Ticarete engel olan gümrük duvarları, düzenlemeler ve bariyerlerin kaldırılması’’ gibi parametreler hedef olarak belirlenmiş. Bu projen gerçekleşmesi için ilkin demir yolları, kara yolları, enerji nakil hatları, devasa inşaat projeleri ve yeni limanların yapılması planlanıyor. Bunlar bir devletin veya gücün hegemonyasına dair önemli ipuçları olarak nitelendirebiliriz. Proje iki ayaktan oluşmakta: İlk ayak deniz yolunun kullanılması. Yani Çin’in güneyinden başlayıp Kenya’ya oradan da Avrupa’ya ulaşılmasıdır.ikinci ayak ise Orta Asya ülkeleri üzerinde Avrupa’ya kadar giden kara yoludur.

TEK YOL TEK KUŞAK(ONE ROAD ONE BELT)

Proje, ilk kez Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping’in 2013 yılının bitimine doğru Orta Asya ve Güney Asya ülkelerine yaptığı ziyaretler sırasında dünyaya duyurulmuştu. ÇHC Devlet Başkanı Şi Cinping, 2013 yılında projeyi dünyaya deklere ederken bunun tarihi İpek Yolu’nun yeniden canlandırılması olduğunu vurgulamış. Buradan nitelendiren durum Çin’i geçmişte Orta Asya, Orta Doğu ve Avrupa’ya bağlayan güzergâhı tekrardan dünya sistemine dahil edilmesini amaç haline getirilmesidir. Çin Devlet Başkanı Xi’nin projeyi tanıtırken “Bu herkesin kazançlı çıkacağı bir projedir. Siz de yerinizi alın beraber kalkınalım” söylemi dünyada büyük bir yankı uyandırdı.

Proje sadece ekonomik değil, jeopolitik açıdan da büyük önem taşımaktadır. Bu proje ile Çin malları ve para birimi sadece Asya Kıtası’nda değil Ortadoğu’ya, Avrupa’ya, Afrika’ya hatta Latin Amerika ülkelerinde genişleme alanı bulacak. Çin bu proje hakkında fon açıklanması ise proje için yaklaşık 1 trilyon dolarlık hükümet fonu ayırdığını duyurdu. Ayrıca Çin’in ayırdığı bütçenin daha da artıracağı belirtiliyor. Çin bankaların da fon ayırması öngörülmektedir.

ELEŞTİRİLER

Tek Yol Tek Kuşak Projesi’nden büyük bir rahatsızlık duyan devlet ABD olmuştur. ABD bu rahatsızlığı ile ÇHC ve bu projeye en büyük eleştirileri yapmıştır ve yapmaktadır.  ABD Başkanı ‘’ekonomik savaş’’ söylemini bu proje ve Çin’in dünyaya yayılmasına karşı bir tavrı olduğunu belirtebiliriz.

Başka eleştiriler ise Çin’in bu proje ile ekonomik olarak Asya-Avrupa ticaret hattı ve Asya-Pasifik bölgesinde Çin Hegemonyası güçleneceğine dair eleştiriler söz konusu.

 Son olarak yapılan en acımasız eleştirilerden birisi ise Çin tehdidi.

Sonuç itibariyleÇin’in bu projesi Marshall ve AB projelerinden sonra dünyada mevcut olan hard kapitalizm sisteminde bir başka boyutuyla yer olacağı öngörülmekte. Çin, bu proje sayesinde altyapı hizmetlerini geliştirmeyi ve ekonomilerini canlandırmayı ummakta ve kazan kazan (win win) söylemini ileri sürmekte. ‘’Projeye sadece ekonomik açıdan bakmamak gerek. Proje, ülkeler arasındaki insani ve kültürel bağları da güçlendirecek.’’

Gelmiş geçmiş en büyük Çin ekonomi projesi olan Tek Yok Tek Kuşak Projesi’nin bitimi ise Çin Komünist Devrimi’nin 100. yıldönümü olan 2049’a kadar hayata geçireceği ifade edilmekte.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: GELMİŞ, GEÇMİŞ, EN, BÜYÜK, ÇİN, EKONOMİ, PROJESİ:, TEK, YOL, TEK, KUŞAK, ,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Diğer Sitelerimiz