Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 09:29 Bu haber 357 kez okundu
 
BAVE KAL'DAN İDDİALARA CEVAP VERDİ
Mardin Büyükşehir belediye başkanı Ahmet Türk, son günlerde hakkında basında çıkan haberlere yönelik düzenlediği basın açıklaması ile yanıtladı.
Haberi


Mardin Büyükşehir belediye toplantı salonunda gazetecilerle bir araya gelen Ahmet Türk, Mardin Büyükşehir belediyesi olarak bizi çalışamaz hale getiren bir trol ve irade var olduğunu ifade etti.

Toplantıda hakkındaki iddiaları ve işten çıkarılan işçilerle ilgili açıklamalarda bulunan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, bugüne kadar sadece 163 kişiyi işten çıkardıklarını söyledi.

İşten çıkarılanların çoğu seçimden hemen önce işe alınanlar ve işe gelmeyenler olduğunu belirten Türk, “Belediyenin eşyalarını çalarken yakaladığımız ve hakkında tutanak tutuğumuz birisi hakkında suç duyurusunda bulunmuşuz emniyete göndermişiz, ifadeler alınmış. Bunun hırsızlık yaptığını söyleyeni karakolda tutuyorlar.  Bu hırsızlık yapanı valilik kendi bünyesine alıyor. Şimdi belgelerle tespitlerle o görüntüleri size vereceğiz. Arkada görüntüler var. Burada belediyenin eşyalarını çalan insanlar sonra bizi işten çıkardılar. Yok, şehit aileleri işten çıkarıyorlar diye yaygara ile meselenin üstünü kapatıyorlar. Bugüne kadar 163 kişiyi işten çıkardık. Mardin Büyükşehir Belediyespor diye bir kulüp geldi. Ben bunları davet ettim kendileri ile görüştüm. Bir antrenör bir masör 78 kişiye belediyeden maaş veriyor ve sözleşme yapılmış. Daha öncede 800 bin liralık maaş veriliyor. Bunların sözleşmelerini iptal ettim. Belediye şu an maaşlarını ödeyecek durumda değil” dedi.

Bize hakaret eden çalışanları işten çıkardık

Gençlik merkezinde bırakmış 3-5 kişi örgütlenmiş bize hakaret ettiğini tespit ettiklerini ifade eden Türk, “Şahitler var.  Ondan işten çıkardım. Durum bundan ibaret.   Biz hiç kimsenin ne olduğuna bakmadık. Bunu bütün samimiyetim ile söylüyorum. İşe gelmeyenler, 17 kişi 30 Mart’ta alınmış. Ve bunların hiçbirisi işe gelmemiş. 23 kişi 8 Nisan’da işe alınmış. Bunlar usulsüz olarak alındığı için biz iş akdini feshettik. Bizim tespit ettiğimiz sporcusu, antrenör 78 kişi, 13 kişi 30 Mart’ta alınmış, 30 Mart Cumartesi günü belediyenin kapalı olduğu gün tüm işlemler yapılmış. Diğerleri de 5 Nisan, ile 8 Nisan arasında alınan şeylerdir. Büyükşehir yasasına ve konuna göre ne diyor. İşçi parası burada bütçenin yüzde 30’unu aşamaz. Ve bugün bütçenin yüzde 39’u işçilere ve memurlara ödeniyor. Birileri bu yanlışı yapabilir bir sorumluluk duymuyor olabilir.  Kayyum olduğu için hesap vermeye bilir. Ama bunları siz niye çalıştırdınız diye bizden hesap soruluyor. Yani yasaya göre 7 milyon 340 bin lira bütçeyi zarara sokan bir durumla karşı karşıyayız. Biz burada yüzde 30’u aştığımız takdirde hakkımızda dava açılacak bunun faturası bize çıkarılacak. Biz bunu yüzde 30’a indirmek durumundayız. Bundan dolayı birçok kişi diyor şehit ailesi yaygara koparıyor ben kimsenin işi ve aşı ile oynamam” ifadelerini kullandı.

31 Mart seçimlerinde halkımızın iradesi ile seçildiklerini dile getiren Türk,” Ancak 14 Nisan’da görevi devir alarak spekülasyonun yapıldığı bir dönemde yaşıyoruz. Bunu bir kamuoyu ile paylaşmayı bir görev olarak bildiğimizden bugün sizlerle beraberiz. 14 Nisan’da göreve başladığımda 19 Nisan’da TEDAŞ elektrikleri suları kesti. Ve bu şehri susuz bırakmaya çalışıldı. Geldiğimizde 80 milyonluk bir DEDAŞ borcu ödenmişti.  Ama Ocak, Şubat, Mart aylarının borcu ödenmemişti. Elimizde bize kayyum döneminden devredilen ödenmeyen 12 milyon borç vardı. Oysaki biz gelir gelmez buradaki DEDAŞ ile görüşmeler yaptık. 12 milyon borcunun olduğunu söylediler. Bizde bundan sonraki dönem içinde nispeten bu borcu ödeyeceğimizi ifade etmiştik. Takdir edersiniz ki 14 Nisan’da gelip belediyeleri kapatması gerçekten bir hukuksuzluk ve gerçekten bir algı operasyonu yaramaya yönelik. Oysaki 80 milyonluk borç 3 yıl içinde oluşmasına rağmen elektrikler kesilmedi.  3 yıl içinde elektrikler kesilmedi beşinci gününde elektriklerimizi kestiler. Yine geldiğimizde 80 milyonun dışında 12 milyon bir borç vardı. Ve şu anda borçlandığımızda 80 milyon artı 12 milyon toplam 92 milyon şu an ki borç totalini tutumuzda 98 milyon. Bugün bir açıklama yaptı. 98 milyonluk borç 80 milyonu ödenmiş 12 Milyonu, Ocak, Şubat, Mart aylarında daha sonra oluşan borç ise 6,7 bizim borcumuz. Bugün yaptığı açıklamada bize bugün hiçbir şekilde hiçbir para ödenmedi.  Oysa ki imkânlarımızı zorladık, geldiğimiz günden beride bugüne kadarda 1 milyon 250 bin lira para ödedik. Cuma günü kendisi ile konuştuk. 300 bin lira yatırdığımızı söyledim.  Tamam dediler ama maalesef ki pazartesi günü elektrikleri kestiler.  Durum bundan ibarettir. Daha önce ki yönetim iller bankasına muvafakat name vermiş. Marsu’nun bütün paralarını kesebilirsiniz demiş.  Yani Marsu’ya iller bankasından 3 milyon 6 bin lira gelmesi gerekirken 1 tek kuruş gelmiyor. Şimdi böyle bir durumda MARSU’nun ayakta kalma sansı kalmıyor. Ayrıca kamu güvenliği ve kamu sağlığı açısından da büyük bir risk. Yani bir klorlama parasını iller bankası göndermiyorsa bu kamu sağlığı ve kamu güvenliği açısından büyük bir risktir. Ama buradakiler bizi iş yapamaz hale getirmek için adeta muvafakat vermişler ve direk olarak Marsu’nun bütün parası oradan kesiliyor. Bugüne kadar ödediğimiz para gerçekten 1 milyon 200 bin lira. Tabii ki bu borcumuzu karşılamıyor. Bizde bunu kabul ediyoruz ve imkânlarımızı zorluyoruz. Burada tahsilâtlarımızı yapmaya çalışıyoruz. Su parası günde 750 TL tahsilât yapılırken geldiğimizden beri büyük bir çaba gösterdik ve 4 bin liraya çıkardık. Su parasını ödeyemeyenlere 10 aya yaymak üzere taksitlere bağladık. Yeter ki bir geliş olsun halkımızda Marsu’ya para yatırsın. Durum bundan ibaret” şeklinde konuştu.

Bir algı operasyonu yapıyorlar

Hakkında bir algı operasyonu yapıldığına inandığını kaydeden Türk, açıklamalarını şöyle sürdürdü,” Tabi aslında biz bu yolsuzlukları ortaya çıkardığımız için bizi hedef olarak seçtiler. Bir irade birileri bizi hedef olarak seçti. Ama ben tüm yapılanları halkımızdan saklayacak karaktere sahip değilim. Yolsuzluklarını kamuoyu ile paylaşmak durumundayım. Bugün ihale usulü ile parke işlerinin biz en fazla metrekaresi 17,18, 19 metrekaresi 29-30 açık ihale ile bu belediye birini açık ihale ile 49 liraya vermiş birini 56 liraya vermiş.  Yani iki katı. Yaptığı açık ihalelerin en yükseği 25 tir diğerleri 19^3dur 18 dir, ama burada yapılan 2 ihale bu şekilde olmuştur. Yine 296 milyonluk bir ihale yapılmış alt yapısı 7 lira üstü 42 lira tespit edilmiş. Alt yapıyı yapmayacakları için 7 lira gösterilmiş üstü 42 lira. Oysa alt yapı üst yapıdan daha pahalı. Ben müteahhite söylüyorum gel bunu bana 7 liraya yap müttehit diyor ben zarar ederim sana bunu yapamam.  O zaman nasıl bu ihaleyi aldın. Yani biz bugün bu şeyleri ortaya çıkardığımız için bu kadar üzerimize geliniyor. Bunlardan devir aldığımız zaman genel olarak büyükşehir belediyesini teslim ettiğimiz zaman 63 milyon. 2014 yılında büyükşehir olduğumuz zaman ilçelerin beldelerin bütün borçları bize geldi. Yani 150 bin liralık borçtan hepsini ödedik son 63 milyon kaldı. Belediyeyi devir aldığımızda ne oldu. Belediye 406 milyon, Marsu 589 milyon borçla devir aldık.   Seçim döneminde gelen bakanlara verilen hediye cumhurbaşkanı dahil faturalar 576 bin. Mesela birisi Cumhurbaşkanına 136 bin 9 yüz küsur hediye, bakanlara 20 ile 30- 40 bin TL arasında hediyeler. Bütün bu hediyeler burada yazılı. Bütün bu hediyeler belediye başkanının ulaştırma başkanın dükkânından alınmış.  Eyüp Balcı Fırat Silver. Hepsi oradan ama gitsen dükkana baksan 100 bin liralık hediyelik gümüş bulamazsınız.  Ama 576 bin liralık hediye bir tek daire başkanının oğlunun dükkânından alınmış.” şeklinde konuştu

Belediye olarak büyük sıkıntılar yaşıyoruz

Belediye olarak büyük sıkıntılar içerisinde olduklarını vurgulayan Türk, “Müthiş bir şey var elimiz kolumuz bağlanmış durumda. Bütçemizde 1 kuruş yok. Zorlayarak biraz evvel söylediğim gibi sırf elektrikler kesilmesin diye 1 milyon 250 bin lira bütün gelirleri toplayarak Dedaş’a verdik.  Ama 80 milyon alacaklı iken elektriği kesmeyen Dedaş ben geldiğimde 6-7 milyon alacaklı iken elektriği 5 sefer elektriği kesen hepimizi tehdit eden bir anlayış. Gerçekten taraflı bir anlayış. Ve birilerinin baskısı zerine halk tahrik ediliyor. Benim alnım açık. Hesaplarım ortada. Burayı da ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Belediyenin asfalt ihaleleri yapılmış asfaltın bütünü ihaleleri yapılmış alt yapı dahi hepsi belediyeye ait. Ama bütün bunları yaptığımızda bütün asfaltı ile beraber 500 bin lira tutan bir şeyi bana yüz bin liraya getirin yüz milyonla bütün bu işleri yaparım gerçekten. Şimdi birileri bu usulsüzlükleri gördükleri için bunu açığa çıkardığımız için rahatsız olmaya başladı. Geldiğimiz günden beri 16 kişi işe almışız. Bunlardan 4- 5’si benim korumalarım. Ben geçmişten beride daha önceki milletvekilliği olduğum benim akrabalarım benim korumalığımı yapıyor. Belediye başkanı olmadığım zamanda korumalığımı yapıyorlar. Korumamı seçme hakkı bana aittir. Yıllardan beridir belediye başkanı olmadığım zamanda korumalarım yanımda idi. Milletvekilliğinden düştükten sonrada korumalarım yeğenlerim, akrabalarım, yanımda idi.  Şimdi bunu kullanarak, Türk ailesini işe aldı. Aldığımızın tamamı 16 kişi. Şimdi bunu farklı şekilde istismar ederek şehit ailelerini çıkararak kendi adamlarını PKK’lıları yerleştirerek diye bir propaganda yapmak ahlaka uygun değil. Yalanlarla bizi yıpratmaya çalışanlara verecek cevabımız var. Bizim alnımız açıktır. Bunun cevabını da her zaman verebiliriz. Evet Mardin’de bugün büyük sıkıntı var her gün 20-30 muhtar geliyor. Köy yollarının tamamı bozulmuş. 3 yıllık asfalt 3 yılda hiçbir yol doğru dürüst yapılmamış. İhaleliler yapılmış ama işlemler yapılmamış” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: BAVE, KAL'DAN, , İDDİALARA, CEVAP, VERDİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
60
0
3
9
17
29
2
Trabzonspor
58
0
3
10
16
29
3
Sivasspor
53
0
6
8
15
29
4
Galatasaray
52
0
5
10
14
29
5
Beşiktaş
50
0
9
5
15
29
6
Alanyaspor
48
0
8
9
13
30
7
Fenerbahçe
46
0
9
7
13
29
8
Göztepe
38
0
11
8
10
29
9
Gaziantep FK
38
0
10
11
9
30
10
Antalyaspor
37
0
10
10
9
29
11
Kasımpaşa
35
0
14
5
10
29
12
Gençlerbirliği
32
0
14
8
8
30
13
Denizlispor
32
0
14
8
8
30
14
Yeni Malatyaspor
29
0
15
8
7
30
15
Çaykur Rizespor
29
0
16
5
8
29
16
Kayserispor
28
0
15
7
7
29
17
Konyaspor
27
0
12
12
5
29
18
MKE Ankaragücü
25
0
15
10
5
30
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Diğer Sitelerimiz